Ny dödsskjutning på tisdagen
En person dödades på tisdagskvällen i en skottlossning på Fosievägen i Malmö. Bilen han satt i var registrerad på en göteborgare.
Relaterat
Artikelserie
- Skotten i Malmö
- "Fruktansvärd attack mot hela samhället" 2012-02-02
- Skärpta vapenlagar räcker inte 2012-02-01
- Tre i förhör efter dödsskjutning 2012-02-01
- Sprängattentat mot polisen i Malmö 2012-02-01
- Ny dödsskjutning - bomb mot närpolis 2012-02-01
Personen fördes i ambulans till universitetssjukhuset i Malmö. Skånes universitetssjukhus bekräftar för TT att personen avlidit.
Mordoffret, en 48-årig fyrabarnspappa, satt i en äldre bil när någon gick fram och sköt honom med flera skott.
Enligt Kvällsposten är ägaren till bilen skriven i Göteborg. Tidningen har talat med en nära släkting till offret.
– Jag förstår ingenting. Han hade inga fiender och han var inte kriminell.
Kriminella kopplingar
Men enligt Skånepolisen verkar skottdådet på tisdagskvällen ha kopplingar till den kriminella miljön.
– Det är bedömningar vi har gjort, säger Skånepolisens informationsdirektör Lars Förstell.
Han tillägger att polisen däremot inte ser några kopplingar mellan de sex senaste dödsskjutningarna i Malmö, från den 24 november och framåt.
Ett vittne säger till Sydsvenskan.se flera skott som avlossades på tisdagskvällen:
- Jag hörde tre smällar och nu är här fullt med poliser med automatvapen. Jag såg hur de bar ut en person till en ambulans och gav honom hjärt- och lungräddning.
"Säkrat vissa spår"
Calle Persson, informatör vid polisen i Skåne, ville på tisdagskvällen inte säga om man hittat några vapen på mordplatsen.
- Det vill jag inte gå in på, men jag kan säga att vi säkrat vissa spår på platsen, säger han.
I fråga om brottsplatsen är densamma som platsen mannen hittades på svarar han:
- Förmodligen är brottsplatsen där, eller i närheten utifrån var vittnena har hört skottlossningen.
Flera skjutningar i helgen
Polisen gör teknisk undersökning, förhör vittnen och jobbar bland annat med fordons- och personkontroller. Tisdagens dödsskjutning är den åttonde i Malmö sedan maj 2011.
Senast sköts en 48-årig man till döds på Kantatgatan i stadsdelen Lindängen den 3 januari. Två dagar tidigare dödades en 15-årig pojke i Rosengård, bara några minuter in på det nya året.
Senast i helgen sköts tre personer i Malmö i två skottlossningar på öppen gata. Två av dem så illa att de måste opereras.
38-åring sköts i halsen
En pistolbeväpnad man sköt i lördags morse en 19-åring och en 21-åring i hörnet Baltzarsgatan-Kalendegatan mitt i Malmö. Den yngre träffades i en tå, den äldre i ena benet. En 22-åring anhölls misstänkt för mordförsök. Pistolen hittades i närheten.
På söndagsmorgonen sköts en 38-årig man med ett luftvapen på Widells väg i Rosengård. Han träffades i halsen och i bröstet men förlorade aldrig medvetandet. Kulorna satt kvar i halsen. Ingen är gripen för händelsen.
Polisen mobiliserar
Polisen på riksnivå har mobiliserat mot den skenande våldsvågen i Malmö. De så kallade GOB-grupperna har sedan några veckor skickats till staden.
GOB står för grov organiserad brottslighet och polisenheten består av åtta aktionsgrupper från hela landet med specialinriktning mot de riktigt farliga och samhällshotande brotten och har tidigare bland annat satts in mot gängbrottsligheten i Södertälje.
Totalt består GOB-grupperna av 200 poliser med olika arbetsuppgifter och tyngdpunkten lagd i de tre största städerna. De stöttas av flera regionala underrättelsecentrum. I Malmö finns nu "rätt betydande styrkor" av GOB-poliser, uppger poliser på riksnivå.














