800 miljoner extra till järnvägarna
Regeringen tillför 6,1 miljarder kronor till drift och underhåll av järnvägarna under 2011.
Relaterat
Regeringen ökar järnvägsinvesteringarna med ytterligare 800 miljoner kronor under 2011. Det meddelade allianspartiernas partiledare under ett besök på Trafikverket.
Pengarna ska gå till drift och underhåll, reinvesteringar och så kallade trimningsåtgärder inför kommande vinter.
De 800 miljonerna motsvarar enligt regeringen en ökning av investeringarna med 15 procent.
"Vill lyssna till kritik"
Tågtrafiken har ökat kraftigt, samtidigt som hårda vintrar har satt trafiken på prov, sade statsminister Fredrik Reinfeldt.
– Vi har tyckt att det har varit viktigt att lyssna in den kritik som funnits, sade han.
– De 800 miljoner som nu tillförs tillförs Trafikverket, sade FP-ledaren Jan Björklund och specificerade att det handlar om 2011.
– Nu blir det 6,1 miljarder, sade Björklund om totalsiffran.
"Eftersatt läge"
Inte bara människor utan också förtag hade problem i vintras, sade näringsminister Maud Olofsson (C) och pekade på det skattebortfall det innebär för staten.
– Malmbanan, till exempel, behöver fler mötesplatser, sade Olofsson för att exemplifiera vad som måste göras med järnvägsnätet.
Det handlar om tre huvudpunkter, sade näringsminister Maud Olofsson: Ökat underhåll, förbättringar för ett snabbare trafikflöde, och ökade återinvesteringar – att byta ut gammalt material mot nytt, och helst inte i sista sekunden.
Seko vill se mer inveteringar
Fackförbundet Seko välkomnar tillskottet till järnvägsinvesteringarna, men anser samtidigt att det krävs ytterligare investeringar. Problematiken med "en avreglerad järnvägsmarknad utan kontroll" kvarstår, anser förbundsordförande Janne Rudén.
"Järnvägen har allt för länge varit en marknadsideologisk experimentverkstad, och det enda vi har sett hittills är sämre punktlighet, sämre underhållna tåg och ytterligare försämringar för de anställda. Det är hög tid att städa upp i avregleringsträsket", säger han i ett pressmeddelande.
Mer pengar till akuta brister
Miljöpartiets språkrör Peter Eriksson och trafikpolitiska talesperson Stina Bergström tycker att satsningen på 800 miljoner kronor är "bättre än ingenting". Men det skulle behövas 1,3 miljarder i ökat underhåll för att åtgärda de akuta bristerna, anser de.
"Om man ska få ordning på järnvägen måste man satsa på spårkapaciteten. Det går inte att komma runt den frågan. Man måste helt enkelt bygga mer järnväg. Regeringen gör tvärtom, de prioriterar vägar", säger Peter Eriksson i ett pressmeddelande.















