Bred majoritet för Libyeninsats
Relaterat
Riksdagen röstade med bred majoritet för att Sverige ska skicka Gripenplan till Libyen för att övervaka flygförbudszonen som FN beslutat om. Röstsiffrorna blev 240 ja mot 18 nej. Fem ledamöter avstod från att rösta.
Till skillnad från norska och danska stridsflygplan får de svenska styrkorna inte angripa markmål. Fyra-fem plan bedöms komma i väg under lördagen och göra sitt första uppdrag i nästa vecka.
Mikael Jansson från Sverigedemokraterna inledde riksdagsdebatten.
-Vad har vi för rätt att ta ställning i ett inbördeskrig genom ett ensidigt bombardemang, sade Jansson som förutspådde en lång tid av svåra inbördes strider, även om rebellsidan skulle segra.Jansson varnade för att ett klankrig avlöser striden mot Gadaffi, om nu rebellerna skulle avgå med segern.
Socialdemokraternas utrikespolitiske talesman, Urban Ahlin, hävdade att det är, på ett sätt, ett lätt beslut för Sverige att delta i Libyeninsatsen.
-Vi ställer upp när FN kallar för att skydda civila, det är en svensk tradition, sade Ahlin och kommenterade Sverigedemokraternas hållning. -Att säga att vi inte ska lägga oss i, det är osvenskt.Ahlin konstaterade att det är ett stort ansvar för Sverige att delta med militära medel och saker kan gå fel på ett sätt så att oskyldiga civila skadas. Men Sverige ska noga övervaka att det mandat som FN beviljat verkligen följs och inte utvidgas.
-Det riksdagen beslutar om i dag är historiskt, sade Moderaternas Cecilia Widegren, vice ordförande i försvarsutskottet.Att det kan ske beror på att Gripen är helt anpassat internationellt och till Nato, underströk Widegren.
-Det är olyckligt att Sverige inte ska delta i insatser mot marken, sade Folkpartiets försvarspolitiske talesman Allan Widman.Han beklagade att Sverige har snävat in sitt eget mandat.
-Att skydda civila kan inte göras effektivt enbart genom att upprätthålla en flygförbudszon, sade Widman och hävdade att om alla andra länder hade resonerat som Sverige så hade rebellsidan vid det här laget varit utraderad.Miljöpartiets Bodil Ceballos sade att de gröna står bakom den svenska insatsen, men anser att den kunde ha haft ett större humanitärt innehåll.
Ceballos underströk också vikten av att det givna FN-mandatet hålls strikt.
Vänsterpartiets Hans Linde uppgav att det svenska bidraget behövs för att skydda civilbefolkningen i Libyen. Han varnade dock för att partiets inställning kan omprövas:
-Vi förbehåller oss rätten att ompröva vår inställning och vi förutsätter att den borgerliga regeringen gör det samma, sade Linde. -Ibland är risken med att ingripa mindre än risken att inte göra det, sade utrikesminister Carl Bildt och anknöt till den oro som tidigare debattörer luftat om hur insatsen i värsta fall kan skada civila.Bildt framhöll att Libyen och länderna i Nordafrika är grannar till EU och att det som sker där just nu får högst påtagliga effekter i form av båtflyktingar som kommer till europeiska öar i Medelhavet. Då krävs det solidaritet, enligt Bildt.
-Lampedusa är en del av EU precis som Ven, Sicilien och Kreta och lika mycket som Öland och Gotland, sade Bildt.Riksdagsdebatten om Libyeninsatsen avbröts för en kort stund under Bodil Ceballos (MP) anförande, när två personer på åhörarläktaren började ropa "Hycklare!, Hycklare!, Hycklare!" och "Ni talar om att skydda civila samtidigt som ni säljer vapen till USA!" innan de fördes ut från läktaren av riksdagens vakter.














