Borg inte imponerad av S-utspel
Några "kraftiga" skattehöjningar finns det inte behov av, enligt S - ledaren Håkan Juholt och partiets ekonomisk-politiske talesperson Tommy Waidelich.
Men finansminister Anders Borg är skeptisk till utspelet.
Relaterat
I en debattartikel i Dagens Nyheter presenterar Juholt och Waidelich huvuddragen i Socialdemokraternas ekonomiska politik. Några direkta nyheter märks inte. Det är jobben som ska komma före allt annat.
Partiet ska se över skattesystemet för att skapa fler jobb och konkurrenskraftiga villkor för näringslivet. Några möjligheter eller behov av att "kraftigt höja eller sänka skatterna" finns inte, enligt artikelförfattarna. Investeringsutrymme går att skapa ändå, hävdar de.
Välfärdsjobb en väg
För att möta långtidsarbetslösheten vill de satsa på kvalificerad arbetsmarknadsutbildning i yrken där det i dag råder brist på yrkeskunnigt folk. SNS Konjunkturråds idé om välfärdsjobb, arbeten inom välfärden som inte utförs i dag, är värd att pröva, anser de.
Ett sätt att göra det mer lönsamt att arbeta är att sänka de höga avgifterna till a-kassan, enligt Juholt och Waidelich, som framhåller att fler förslag kommer inom kort från den nya S-ledningen.
"Tuffa prioriteringar kommer att krävas. Vi kommer att återkomma med fler förslag", skriver de.
Borg skeptisk
Men finansminister Anders Borg låter sig inte imponeras av den nya S-ledningens utspel.
– Min tro är att de kommer att stå kvar vid breda skattehöjningar för stora löntagargrupper. De överger arbetslinjen, breda skattehöjningar ska finansiera breda förstärkningar av bidragssystemen, säger Borg.
– Ska man bygga ut traditionell AMS-politik, höja a-kassan och återställa sjukförsäkringen så kostar det 16–17 miljarder. Ska man samtidigt utställa löften på praktiskt taget alla andra områden, inklusive pensionssystemet tydligen, så måste skattehöjningarna fram.















