Vargutsättning i vår "huvudlöst"
Relaterat
Det blir ingen utsättning av vargvalpar från djurparker i år.
Den bedömningen gör djurparkernas egna experter. De anser att regeringen agerat "huvudlöst" när den sagt att valpar kan sättas ut redan i vår.
Det var på torsdagen som miljöminister Andreas Carlgren sade att djurparksvalpar skulle placeras ut bland vilda vargar i april.
Avsikten är att stärka den inavlade vargstammen genetiskt. Men enligt Mats Amundin, stamboksförare för vargarna i de svenska djurparkerna, är detta ett förhastat påstående.
-Han har glömt att fråga oss. Vi vill har det här mycket bättre förberett. Att sätta ut vargvalpar är ingen enkel, okomplicerad sak som man gör i en handvändning, säger han.
I dagsläget finns knappt 200 vargar i djurparkerna i landet. De har blandat ursprung, från Sverige, Norge, Finland, Ryssland och Baltikum.
-Genetiskt sett är säkert de flesta lämpliga. Men vi skulle behöva utreda detta lite till, säger Amundin. -Dessutom vet vi inte om metoden med utsättning fungerar. Den har testats på vilda rödvargar och prärievargar, men aldrig på vanliga vargar. Vi skulle vilja experimentera i djurparkerna först innan vi gör det i naturen.













