Dödsmisshandel prövas sent i höst
Relaterat
Först i november ska hovrätten i Malmö ta upp fallet mot 23-åringen som dömdes för att ha vållat en 78-årig kvinnas död vid ett bråk på en parkeringsplats i Landskrona under påskveckan.
I maj dömdes mannen av Lunds tingsrätt till fängelse för grov misshandel och vållande till annans död. Tingsrätten ville att han skulle stanna i häkte, men beslutet upphävdes av hovrätten och mannen släpptes. I och med att han nu är på fri fot behöver hovrätten inte behandla målet med förtur. Nu har hovrätten satt ut tre rättegångsdagar med start den 1 november, rapporterar Helsingborgs Dagblad.
Alla parter har överklagat tingsrättsdomen. Den 23-årige mannen vill bli frikänd, medan både åklagaren och målsägandebiträdet yrkar ett strängare straff.















