Forskare: Fler vargar borde skjutits
Relaterat
Nästa år kan minst 50 vargar behöva skjutas om riksdagens tak på 210 djur i Sverige ska hållas, tror vargforskaren Olof Liberg. De senaste åren har vargstammen vuxit med 19 procent i snitt per år och han tror att den tillväxttakten håller i sig.
Dessutom finns indikationer på att den illegala jakten på vargar har minskat. Mellan 20 och 30 vargar beräknas varje år ha dödats av tjuvskyttar.
För att hålla stammen på 210 djur borde mellan 34 och 41 djur ha skjutits under årets jakt, i stället för 27, säger Olof Liberg, forskningsledare vid Grimsö viltforskningsstation, till Svenska Dagbladet.
30 procent av svenskarna säger ja till skyddsjakt på vargar, enligt en avhandling vid Göteborgs universitet. Skyddsjakt accepteras även när det gäller kråkor och minkar - men när det gäller skyddsjakt på rävar och rovfåglar är stödet lågt.
I studien, som är gjord av Zoologiska institutionen, svarade 1 751 personer på frågor om attityderna till skyddsjakt.
Enligt en avhandling vid Göteborgs universitet säger 30 procent av svenskarna ja till skyddsjakt på vargar. Skyddsjakt accepteras även när det gäller kråkor och minkar - men när det gäller skyddsjakt på rävar och rovfåglar är stödet lågt.
I studien, som är gjord av Zoologiska institutionen, svarade 1 751 personer på frågor om attityderna till skyddsjakt.













