Valårets hetaste frågor
Mycket mer än makten står på spel valåret 2010. Här är årets politiska agenda – och listan över frågorna som kan bli valets största.
Relaterat
Valets huvudmotståndare Fredrik Reinfeldt och Mona Sahlin drabbar samman i några direktsända dueller redan under januari. Det är en rivstart på politikåret.
Avslutningen på 2009 blev också het. Den rödgröna oppositionen gjorde ett ryck i opinionsmätningarna. Och statsminister Reinfeldt fick plötsligt bråttom hem från EU-tronen, för att ta tag i debatten på hemmaplan. Makten håller på att glida honom ur händerna, och det börjar bli ont om tid.
Förtroendet för de två blockens ledare, Fredrik Reinfeldt och Mona Sahlin, kommer att stå i fokus. Reinfeldt har ett underläge i opinionen, men ett stort övertag i förtroendemätningarna.
SD-framgång påverkar
Störst uppmärksamhet kan maktspelet i skuggan av Sverigedemokraternas opinionssiffror få. Om stödet för SD fortsätter växa påverkar det hur riksdagspartierna positionerar sig gentemot varandra.
Efter valet kan vi mycket väl få se en regering som söker stöd över blockgränsen. Sådana utspel har redan gjorts från båda blocken. Sahlin friar till Centern. Alliansen flirtar med Miljöpartiet. Båda möts av kalla handen, men uppvaktningarna kommer att fortsätta.
Sahlin och hennes koalition kan inte nöja sig med annat än majoritet i valet. Det blir besvärligt att regera om de rödgröna både skall förhandla fram uppgörelser internt och med andra partier.
Reinfeldt, däremot, kan tänka sig att regera vidare även i en minoritetsposition.
Politik handlar om makt – men också om sakfrågor som påverkar människors liv på djupet. Det finns bara en sak som är hyfsat säker, om man redan runt nyår försöker räkna ut vad valet skall handla om: När vi närmar oss valurnorna brukar ett helt otippat ämne dyka upp som vänder upp och ned på debatten.
På det sakpolitiska området kan fortsatta SD-framgångar också få effekter, som riksdagspartierna egentligen inte vill kännas vid. Det kan påverka den politiska debatt som kommer att föras om invandringen – och om invandrares villkor i Sverige.
Riksdagspartierna vill vrida vapnet ur händerna på Sverigedemokraterna.
Tio heta frågor
Här är tio andra frågor som man kan tänka sig blir heta:
• Jobben, självklart, och särskilt i Västsverige där Saabkraschen gör arbetsmarknadskrisen akut igen.
Konjunkturen har vänt, men effekterna på sysselsättningen kommer knappast före valet. Reinfeldt riskerar att hamna i samma dilemma som Persson satt i inför valet 2006. Han ser en ljusare verklighet än vad väljarna gör.
• A-kassan. Under hela våren kommer människor som tidigt blev av med jobben, bland annat i den västsvenska industrin, att försvinna ut ur arbetslöshetsförsäkringen.
• Socialförsäkringarna. Regeringen kommer inte att få någon ro, på grund av konsekvenserna av förändringarna i sjukförsäkringen. "Den kalla handens politik", enligt oppositionen.
• Kollektivavtalen. Efter Laval-domen i Arbetsdomstolen blir det politisk strid om lagen som begränsar fackens rätt att vidta stridsåtgärder för att tvinga fram kollektivavtal för utländska företag.
• Turordningsreglerna i Las. Det ser ut som om vi går mot en riktigt tuff avtalsrörelse på arbetsmarknaden – med en hel del politiska inslag.
• Skatten för pensionärer. Den effekt av jobbskatteavdraget som oppositionen gärna kallar pensionärsskatt kommer att vara en stor fråga.
• Energipolitiken – och Vattenfalls roll. Hur mycket kärnkraft skall Sverige ha? Och skall Vattenfall tvingas backa tillbaka från den europeiska kolkraften?
• Miljöskatter. Om klimatpolitiken skall leva upp till de nya tuffa mål som både regeringen och oppositionen satt upp, kommer det att kosta för både näringslivet och medborgarna. Hur mycket och på vilka områden?
• Vården. Forsätter förstås att vara en stor fråga – särskilt efter det senaste årets stora nedskärningar.
• Skolan. Här finns det tydliga skillnader både mellan blocken, och inom dem.
Ovanligt spännande år
Kort sagt, 2010 ser ut att bli ovanligt spännande. Med hög politisk temperatur redan från start, och med aktiviteter och utspel i både de traditionella medierna och i nätmedierna. Vi kommer också att få se politisk reklam, i en omfattning som vi inte är vana vid här i Sverige.
Själva valrörelsen väntas dock bli mycket kort och intensiv. Ett par veckor i september, enligt teorin att väljarna bestämmer sig senare och senare. Många väntar hela vägen fram till valbåset innan beslutet tas. Därför gäller det för partierna att spela ut de bästa korten sent.
Socialdemokraterna har bestämt starten på sin valrörelse till 21 augusti.
Viktiga datum
Här är några andra datum att ringa in i kalendern, för den som vill hänga med hela vägen.
• 29 januari, Kristdemokraterna håller kommun- och landstingsdagar i Jönköping.
• 5 februari, Centerns kommundagar på hotell Gothia i Göteborg.
• 13 mars, Folkpartiets kommunala riksmöte i Västerås.
• 16 april, Moderaternas kommunala rikskonferens på Mässan i Göteborg.
• 15 maj, Miljöpartiet håller sin partikongress i Uppsala.
• 19 maj, Socialdemokraterna har endagskonferens i Stockholm med kommunpolitiker från hela landet.
Jobbar för att nå enighet
Redan nu sitter den rödgröna alliansen i förhandlingar om gemensamma politiska program på de stora politikområdena. Kommer Sahlin, Wetterstrand/Eriksson och Ohly överens om skatterna? Klarar de att enas i försvarspolitiken före valet?
Sju rödgröna arbetsgrupper presenterar sina förslag successivt under våren, för att få största möjliga genomslag.
Den borgerliga alliansen arbetar på liknande sätt – med tolv arbetsgrupper som kommer att rapportera under våren.
Samtidigt förhandlar regeringens fyra partier om mandatperiodens sista gemensamma budgetproposition. På samma gång som de skall övertyga som ett samkört tryggt regeringsalternativ, slåss alliansens småpartier för att rädda sina riksdagsplatser.
Kommer behovet av att profilera KD och C att gå ut över enigheten?
Fler datum
• I mitten av april, kommer regeringens budgetproposition. I ett valår utgår alla från att finansministern tar på sig spenderbyxorna. Har statsfinanserna och konjunkturen förbättrats så mycket så att det räcker till smaskigt valfläsk?
• Strax därefter kommer för första gången den rödgröna oppositionen med en samlad budget. Det är nu väljarna kan jämföra på riktigt. Är alla reformer finansierade? Och vad kommer de att kosta?
Medierna och bankernas familjeekonomer kommer att räkna fram vem som blir vinnare eller förlorare på de båda politiska alternativen. Barnfamiljer, eller singlar?
• 7 maj, Vänsterpartiet håller kongress i Gävle. Partiets valplattform är huvudfrågan.
• De tre oppositionspartierna lägger fram var sitt valmanifest, under våren.
• 4-10 juli. Årets politikervecka i Almedalen i Visby har förutsättningar att bli het.
• Någon gång under sensommaren presenterar den rödgröna oppositionen ett gemensamt dokument som de kallar sin regeringsplattform.
Och den borgerliga alliansen lägger fram sitt gemensamma valmanifest.
Här finns information, ibland ned på detaljnivå, av hur politiken blir i regeringsställning. Vallöften ges. Och förlorarna kommer att se till att påminna om dem, om de sedan inte genomförs.
• 19 september, valdagen.













