Tipsa GP

  720 10  sms/mmsnyhetstips@gp.se

Sverige

Publicerad 12 november 2009Uppdaterad 12 november 2009
Textstorlek123

Spikmattan årets julklapp

Spikmattan blir årets julklapp - i alla fall om man får tro Handelns Utredningsinstitut. Hui beräknar också att julhandeln i år kommer att slå nya rekord, trots lågkonjunkturen. Decemberhandeln beräknas öka med 3 procent.

Relaterat

Spikmattan blir årets julklapp - i alla fall om man får tro Handelns Utredningsinstitut.

HUI berättar i pressmeddelandet att ”spikmattan är storsäljaren i många butiker och kedjor och återfinns i flera av detaljhandelns branscher”. Det gäller bland annat hälsokostbutiker och sport- och fritidsbranschen, men också i heminredningssektorn och järn- och byggbranschen.

Hui beräknar också att julhandeln i år kommer att slå nya rekord, trots lågkonjunkturen. Decemberhandeln beräknas uppgå till omkring 61,3 miljarder, vilket är 3 procent mer än förra året. Det skulle innebära att vi julhandlar för omkring 6 575 kronor per person.

HUI menar att hälsa och välbefinnande genomsyrar vårt samhälle och att spikmattan är en symbol för hälsotemat:
”Spikmattan lanserades förra året men fick sitt genombrott i år – den har varit en riktig 'snackis' och har debatterats friskt i media”, skriver HUI i ett pressmeddelande.
Det är 22:a året i rad som HUI utser årets julklapp. Kriterierna för att en produkt ska föräras titeln är att den är en nyhet eller ha fått ett nyväckt intresse.

Den ska även svara för ett högt försäljningsvärde eller säljas i ett stort antal enheter.
Produkten ska, enligt HUI, även ”representera den tid vi lever”.

Publicerad 12 november 2009Uppdaterad 12 november 2009
Textstorlek123

Innehåll

Annat innehåll

GP TV SVERIGE

Mer Tv
GP TV RSS

SENASTE NYTT

Hela nyhetsdygnetSenaste nytt RSS

RECENSIONER

Överväldigande känslor(Litteratur)
Klassisk mix av mat, våld och sex(Litteratur)
Neo(Musik)
FRISPRÅKARN(Musik)
Salem Al Fakir(Musik)
Yellow Swans(Musik)
MRI(Musik)
UNLEASHED(Musik)
PETS(Musik)
Opensouls(Musik)
Hela listanFörminska listan

GP:s ANNONSER


Sök bland GP:s annonser

Kontaktinformation






  1. På TV Just nu

serier

Senaste nytt som mail

Senaste nytt i mobilen

gp.se: Systemkrav på gp.se | Regler och villkor för GP på nätet | Cookies | PUL | RSS | Musiken på denna Internettjänst tillgängliggörs med tillstånd från STIM/NCB.
mobil.gp.se: GP i mobilen | GP Sportzapp
Göteborgs-Posten: Kontakta GP | Om GP | Jobba på GP | Prenumeration | Läsvärdet | GP:s arkiv | GP som PDF
Huvudväxel: 031-62 40 00 | Postadress: Göteborgs-Posten 405 02 Göteborg | Besöksadress: Polhemsplatsen 5 Göteborg
Ansvarig utgivare: Jonathan Falck Webmaster: Webmaster Copyright © 1995 - 2010 Göteborgs-Posten