Vuxna under 40 får snart vaccin
Yngre än 40 och frisk? I så fall har du en chans att bli vaccinerad mot svininfluensan nästa vecka.
Relaterat
Artikelserie
- Svininfluensan
- Hälften av eleverna på Kålltorpsskolan sjuka 2009-11-10
- Facebook ska få unga att vaccinera sig 2009-11-10
- Femte dödsfallet i svininfluensa 2009-11-10
- Svårt sjuk pojke kvar i respirator 2009-11-10
- Föräldrar tvekar om vaccination 2009-11-09
- Svininfluensan
- Kungsbackaelever sjuka i influensan 2009-11-03
- Influensamedicin receptfritt i Norge 2009-11-03
- Ännu ett dödsfall i svininfluensan 2009-11-03
- Treårings död på sjukhus utreds 2009-11-02
- Svininfluensan sprids snabbt 2009-11-02
Eftersom influensan sprider sig mycket snabbt just nu är det bråttom att vaccinera så många som möjligt. Vaccinet kommer i den takt som utlovats, nästa vecka blir det 112 000 nya doser.
– Det är inte jättemycket vaccin och kommer antagligen inte att räcka till hela den här gruppen, men vi kan i alla fall börja, säger Ann Söderström smittskyddsläkare i Göteborg.
Två veckor tidigare än planerat
I den ursprungliga planeringen skulle vaccinering av den friska vuxna allmänheten inte påbörjas förrän 23 november. Nu sker det alltså två veckor tidigare. Orsaken är att det klarnat kring skyddseffekten – en dos vaccin räcker, inte två som man ansåg från start.
– Det är mängder av vaccin som frigörs på det här sättet, säger Ann Söderström. De allra flesta ur riskgrupperna behöver inte ta två doser och det är dem vi skulle ha vaccinerat kommande vecka.
De som kommer att behöva två doser är personer ur riskgrupperna med nedsatt immunförsvar, t ex personer som får behandling mot cancersjukdomar med cellgifter. Däremot är det klart att en dos räcker för andra stora riskgrupper som astmatiker och personer med hjärt-kärlsjukdom.
Anledningen att man valt att starta med yngre personer är att de allra flesta som insjuknar är under 40 år. Under förra veckan skedde en fördubbling av av antalet laboratorieverifierade fall i Västra Götaland – från 103 till 201 nya fall. Sedan föregående vecka har det skett en kraftig ökning i alla åldersgrupper, med undantag för den äldsta, personer över 65 år.
Toppen av ett isberg
Prover tas bara på en mycket liten del av alla som blir sjuka, därför är de rapporterade fallen bara toppen på ett isberg. I Göteborg finnns det rapporter både från dagis och skolor om barn som är hemma med luftvägsinfektion och feber. Det ser likadant ut på de flesta håll i landet.
Trots att allmänheten nu kan börja få vaccin kommer detta att ta sin rundliga tid. Man får vända sig till den vårdcentral där man är listad och hoppas att de har vaccin nog. Från Smittskyddet vädjar man om förståelse för att vaccinet kan ta slut på ett ställe men finnas på andra, logistiken kring vaccineringarna är minst sagt komplicerad.















