Ravefesterna har gått under jorden
Relaterat
Fakta
Fakta
Alex Wanberg, arrangör av ravefester i Västra Götaland.
"Det var längesedan vi fick in en ansökan om ravefest. Den typen av fester förekommer inte längre."
Bengt-Ove Ottosson, tillförordnande kommissarie på polisrättsenhetens tillståndsgrupp i Göteborg.
"Vi har utrotat rave här. Det är i varje fall ingen som ansöker om tillstånd för rave längre."
Jan Wöring, polisinspektör Malmöpolisen
"Det är mycket ovanligt att vi får in ansökan om ravefester"
Jesper Hällberg, tillståndsenhetens ordningsgrupp i Stockholm.Rave är en tillställning med elektronisk dansmusik.
Det finns många subgenrer inom ravekulturen. Tre stora i Sverige är: Psykedelisk trance:, Progressive trans och Darkpsi.
Anhängare förklarar rave som en musikupplevelse där musiken, dans och gemenskap går ihop. En del av anhängarna hävdar att även droger är en del av upplevelsen.
En ravefest pågår ofta i 10-24 timmar.
Den mest populära typen av ravefest är så kallade skogsfester. Då är festen i ett skogsområde avskiljt från omgivning. Detta för att undvika att störa omgivningen och för att få med naturen som ett element i upplevelsen.
- Det var väldigt längesedan vi fick in en ansökan om ravefest. Den typen av fester förekommer inte längre, säger han
Han är inte ensam om den åsikten. I landets övriga storstäder tycker sig polisen se samma bild. I Stockholm kommer det inte in några ansökningar längre och i Malmö tror sig polisen ha utrotat rave helt och hållet.
Men anhängare av musiken tycker inte att den bilden är sann. Ravefester förekommer varje vecka, minst lika ofta som tidigare.
Så sent som i onsdags ägde en olaglig ravefest rum i centrala Göteborg.
Bristande säkerhet orsak
För att få anordna dans eller disco måste man få tillstånd från polisen. Polisen tar då hänsyn till bland annat om det serveras alkohol, vilken miljö dansen ska ske i och hur säkerheten ser ut. Just bristande säkerhet är orsaken till att ravefester inte får tillstånd.
- Det finns droger på ravefester. Det är det som är en ravefest. Och en tillställning där det finns droger kan vi inte ge tillstånd till, säger Bengt-Ove Ottosson.
Kristoffer Jansson, 22 år, är ravefantast och har ett eget företag som arbetar med ljud- och ljusanläggning vid olika typer av fester. Han håller med om att det finns droger på ravefester, men hävdar att det är en ytterst liten grupp som använder dem.
- Ungefär fem procent använder droger. Mer än så är det inte, säger han.
Krävde metalldetektorer
Han säger att han har tröttnat på att vara tvungen att försvara att han går på ravefester. Den negativa bilden som getts i media har påverkat allmänheten och polisens syn på rave. Mediebilden tror han är svaret till varför polisen har en sådan hård inställning mot ravefester. En inställning som han tycker får motsatt effekt.
- Man ska inte acceptera droger. Men på grund av polisens agerande har det blivit värre. Eftersom man vägrar arbeta med arrangörerna har ravefestandet drivits under jorden och där har de ingen koll på vad som händer. Det är väl bättre att samarbeta med arrangörerna för att få bort drogerna i stället för att bara blunda, säger han.
En viktig orsak till problemet tycker han är polisens hårda krav.
- De är orimligt höga. En gång krävde de att vi skulle ha metalldetektorer på en ravefest för 16-åringar som arrangerandes ihop med Nykterhetsrörelsens bildningsverksamhet. Inte ens klubbar på Avenyn behöver ha metalldetektorer, säger han
Nu för tiden är Kristoffer Jansson mer selektiv när han går på ravefester. Under de senaste åren tycker han att användningen av droger har ökat och andra grupper av människor har börjat visa sig på festerna.
- Man ser kriminella som livnär sig på att sälja narkotika. Det fanns inte tidigare när festerna var öppnare, säger han















