Klart slut för matta lampor
Från och med i dag är det förbjudet att importera matta glödlampor och klara 100-wattslampor till EU-länderna. Men lamporna får säljas så länge de finns i lager och får användas så länge de håller.
Relaterat
Att de matta glödlamporna inte får importeras betyder inte att de måste lämnas till återvinning, det finns inget säljförbud och inget användningsförbud.
Många svenskar har bunkrat glödlampor i sommar men många butiker har trots det fortfarande gott om såväl matta glödlampor som klara 100-wattslampor.
Därför kommer det att dröja åratal innan glödlamporna verkligen är borta.
- Nja, vi tror väl att det flesta glödlamporna av de typer som inte längre importeras är förbrukade inom ett år, säger Peter Bennich, belysningsexpert på Energimyndighetens laboratorium.
- Om folk lär sig att uppskatta de nya lamporna går förmodligen utfasningen snabbare.
Övriga glödlampor fasas inte ut förrän 2010-2012.
Så här är tidsschemat för importförbudet:
1 september 2009: alla matta glödlampor + klara 100 watts glödlampor
1 september 2010: klara 75 watts glödlampor
1 september 2011: klara 60 watts glödlampor
1 september 2012: klara 40 och 25 watts glödlampor
1 september 2013: Skärpta krav på lågenergilampor och lysdiodslampor
1 september 2016: Skärpta krav på halogenlampor
Reflektorlampor omfattas ännu inte av kraven på utfasning av ineffektiva ljuskällor, ett beslut om dessa väntas nästa år.
Det finns flera alternativ till glödlamporna: lågenergilampor, halogenlampor och på sikt även lysdiodslampor, så kallade ledlampor.
Ännu är det lågenergilampan som innebär störst energibesparing och är mest ekonomisk även om hushållens energiförbrukningen med och utan glödlampor är omdiskuterad.
- Glödlampornas bidrag till uppvärmningen är ofta överskattad, säger Bennich. De ger mycket mer värme än ljus men man sparar inga nämnvärda belopp på uppvärmningen med många glödlampor i huset.
Lågenergilampan håller upp till tio gånger så länge som en glödlampa men den ger ett "kallare" sken som många ogillar.
Det finns numera halogenlampor med skruvsockel. De håller tre gånger så länge som en glödlampa.
På sikt kommer troligen lysdiodslampor att bli det mest energieffektiva alternativet. De håller upp till 50 gånger längre än glödlampor.
- Importförbudet mot glödlampor har redan inneburit att utvecklingen av alternativa ljuskällor har satt fart, säger Bennich.
- Det finns nu lågenergilampor med bra ljusegenskaper och ännu bättre kommer. Lysdiodlamporna utvecklas snabbt och kommer snart att vara riktigt bra.
Alla ljuskällor, såväl lågenergilampor som glödlampor, lysrör och halogenlampor ska lämnas på kommunernas bemannade återvinningscentraler eller på särskilda mottagningsställen som kommunerna anvisar.














