Lugnt när Wilders talade i Malmö
Innan mötet började kastade demonstranter ägg mot mötesdeltagarna. Men mer våldsamt än så blev det inte när den nederländske partiledaren och islamkritikern Geert Wilders besökte Malmö.
Polisen hade kraftsamlat inför den kontroversielle Wilders första framträdande i Sverige. Geert Wilders leder sitt lands tredje största parti, Frihetspartiet, och är känd som en galjonsfigur i den antiislamistiska rörelsen.
-Islam är ingen religion. Det är en politisk ideologi med målet att skapa ett världsherravälde där ingenting annat än islam och den islamska sharialagen tolereras. Och muslimernas profet Muhammed var ond. Han var en lögnare, massmördare och våldtäktsman, hävdade han i sitt tal.
Wilders var inbjuden av Tryckfrihetssällskapet, en förening som anser att etablerade nyhetsmedier censurerar sig själva i invandrarfrågor och vars ordförande Ingrid Carlqvist själv beskriver sig om antiislamist.
De cirka 200 demonstranterna utanför gjorde sitt bästa för att med visselpipor, hög musik och skanderande häckla publiken och störa mötet. Värst drabbades en kvinnlig dansk åhörare som fick en knuff i nacken och ett kastat ägg i håret.
Fakta: Geert Wilders
Född i Venlo den 6 september 1963.
Leder Frihetspartiet (PVV), som är Nederländernas tredje största. PVV tappade dock en dryg tredjedel av sina platser i parlamentet i septembers nyval.
Stark EU-motståndare och säger sig hata islam. Har bland annat jämfört koranen med Hitlers "Mein kampf" och velat förbjuda den i Nederländerna.
Lever sedan flera år under dödshot. Lever med livvakter och klär ofta ut sig när han reser.
Fakta/Bakgrund
Fakta: Wilders lever under dödshot
Namn: Geert Wilders.
Ålder: 49 år.
Parti: Leder Frihetspartiet (PVV). I förra månadens val tappade partiet nio av sina tidigare 20 platser i det holländska parlamentet. PVV är dock alltjämt Nederländernas tredje största parti.
Politik: Stark motståndare till EU och vill stoppa "islamiseringen" i Europa. Jämför muslimernas heliga skrift Koranen med Hitlers Mein Kampf.
Hotbild: Wilders lever sedan åtta år under dödshot. Klär ofta ut sig när han är ute och reser. (TT-Reuters)
































