Trångt på fritidshemmen i Västra Götaland
Barnen på fritidshemmen blir allt fler. Med 28 barn per anställd ligger Bollebygd värst till i länet. I Göteborg är siffran 20.
Barngrupperna på Sveriges fritidshem är dubbelt så stora som för 30 år sedan, och antalet barn per anställda har blivit tre gånger fler under samma period. Det visar en rapport som Kommunal släppte i dag.
I Västra Götalands län skiljer sig statistiken stort mellan kommunerna. Göteborg ligger i mitten med 20 barn per anställd, medan Essunga har 12. Allra värst är det i Skara och Bollebygd, där det går 28 barn på en anställd. Rolf Söderlund, S, är vice ordförande i barn- och utbildningsnämnden i Bollebygds kommun.
- Ja, det är jättemånga barn. Vi har länge haft diskussionen om antalet barn i grupperna, både på förskolorna och på fritidshemmen. Dels är det väldigt många barn, och dels har vi ganska få utbildade pedagoger, säger han.
"Det är för många barn"
Rolf Söderlund säger att frågan är en "het potatis" i Bollebygd.
- Fritidshemmen har inte fått den uppmärksamhet de behöver. Barnen ska inte bara vara där, det ska ju finnas möjlighet till pedagogisk utveckling och lek också. Det är bättre ju mer personal som är där. Det är för många barn per vuxen, säger han.
Tina Dahlström, ordförande i Kommunal Vänerväst, har jobbat med frågan länge. Hon har också en bakgrund som yrkesverksam som barnskötare. Hon ser flera anledningar till varför det har blivit såhär.
- Fler föräldrar förvärvsarbetar, och då går fler barn på fritids. Kraven och behoven ökar, samtidigt som man skär ner på resurserna, säger hon.
Dessutom menar hon att man kanske måste ses över vilka man anställer på fritidshemmen.
- Fritidshemmen har inte bara pedagogisk verksamhet. Det behövs flera olika yrkeskategorier - barnskötare, fritidsledare och fritidspedagoger. Anställer man bara högskoleutbildade pedagoger blir det en högre personalkostnad, och då anställer man kanske färre, säger Tina Dahlström.
Satsning 2011
Att Göteborgs siffror är bra beror på en satsning som staden gjorde 2011, menar Robert Hammarstrand, S, ordförande i utbildningsnämnden.
- Vi ligger bra till. Vi gjorde en satsning och det har gett resultat. Men generellt i landet ägnar man inte fritidshemmen speciellt mycket uppmärksamhet, säger han.
Men Hammarstrand tycker inte att det går att utvärdera verksamheten enbart genom att titta på siffror.
- Det är ett ytligt sätt att titta på kvalitet. Vi måste se vad som döljer sig bakom siffrorna. Man måste titta på djupet om man vill ha en vettig analys.































