Dyrt stopp för vindkraften
Försvaret stoppar satsningar på vindkraft i Västra Götaland för minst 14 miljarder kronor.
Det hävdar Henrik Aleryd, projektledare för Power Väst, som ligger under Västra Götalandsregionen.
"Försvarsmakten har genom sina stoppområden och höjdbegränsningar stoppat vindkraftsprojekt på minst 14 miljarder kronor i Västra Götaland. Det handlar om minst 37 parker med sammanlagt mer än 380 vindkraftverk som skulle kunna generera drygt 2,8 TWh/år, vilket är mer än Sveriges energimässigt största vattenkraftverk, Stornorrfors, producerar (2,3 TWh/år), skriver Henrik Aleryd i en sammanställning.
"Vindkraftsprojektörerna har hittills lagt ned knappt 60 miljoner kronor på dessa investeringar. Av dessa investeringar skulle mellan 3-5 miljarder kronor gå till lokala entreprenörer och därmed skapa sysselsättning i Västra Götaland. Dessutom skulle arrenden betalas under verkens driftstid på mer än 1,7 miljarder kronor som skulle gå till lokala markägare i Västra Götaland. Vilket i förlängningen går till det västsvenska näringslivet", heter det.
- Det är anmärkningsvärda siffror, säger Henrik Aleryd.
Han gör inga anspråk på att sammanställningen är komplett.
- Innehållet i den kommer från ett antal vindkraftsaktörer som planerar vindkraft i Västra Götaland. Jag är övertygad om att det finns ytterligare, men gör bedömningen att de flesta är med.
Bättre samarbete
Tomas Österlund, miljöstrategi i Västra Götalandsregionen. anser att det går att tillgodose både försvarsmaktens och regionens intresse på ett bättre sätt och att stoppområdena skulle kunna minskas genom bättre samarbete. Siffrorna i Aleryds rapport bedömer han som realistiska:
- Vindkraften är inne i ett väldigt expansivt skede, och de här områdena ligger i bra vindlägen. Alla investeringar hade säkert inte gått igenom, eftersom vindkraftsverk prövas enligt miljöbalken och det finns opposition. Men det här tydliggör konsekvenserna.
Två platser med militärt flyg berörs: Såtenäs och Karlsborg, där stoppområdena är 40 kilometer. Inom dessa områden motsätter sig försvarsmakten bestämt att vindkraftsverk uppförs av flygsäkerhetsmässiga och operativa skäl.
Ser du någon öppning i dag?
- Nej, det har vi inte sett än. Som det är nu är läget låst. Men dialogen förs och vi hoppas att regeringen så småningom ger ett direktiv som förändrar situationen, säger Tomas Österlund.































