Sönerna: Palme sökte livvaktsskydd
Olof Palme ringde till Säpo och ville ha livvaktsskydd samma kväll som han blev mördad. Det hävdar sönerna Joakim och Mattias Palme.
-Under mordkvällen försökte han faktiskt ringa, men det funkade inte, han fick inte tag på någon, säger Joakim Palme till Skavlan i SVT, enligt Aftonbladet.Men den uppgiften finns inte med i utredningen, enligt Ingemar Krusell, som var spaningsledare i utredningen.
-Lisbeth Palme bekräftade i förhör att maken inte ville ha livvaktsskydd under kvällen, säger han till Expressen.Joakim Palme har dock en annan bild.
-Det var en uppgift som min mor lämnade tidigt i mordutredningen.Enligt sönerna fungerade livvaktsskyddet dåligt.
-Det där var ganska dåligt organiserat. Livvakterna var helt okej, men det var ett bökigt system, säger Mårten Palme.































