"De har orsakat kris i relationen"
Relaterat
Fakta
Den diplomatiska krisen
Det var i förra veckan som Vitryssland beslöt att utvisa Sveriges ambassadör Stefan Eriksson. Som orsak angavs Erikssons kontakter med oppositionen.
Sverige svarade med att stoppa tillsättningen av en ny vitrysk ambassadör i Stockholm och uppmana två vitryska diplomater att lämna landet.
På torsdagen krävde den vitryske presidenten Aleksandr Lukasjenko svar från Sverige och Litauen om deras inblandning i den aktion i juli då en svensk reklambyrå släppte ut 800 nallebjörnar, med regimkritiska budskap, över Minsk.
Svenska utrikesdepartementet förnekar "å det bestämdaste" att ambassaden har hjälpt till vid aktionen.
Artikelserie
- Nallebjörnsattacken mot Minsk
- Sommaren 2012.
- Nallar över Minsk "en björntjänst" 2013-04-01
- ”Vi gav folk nåt att skratta åt” 2013-03-23
- Nallar över Vitryssland utreds 2013-03-19
- Polis får fängelse för nalleaktion 2013-02-18
- Vitryssland vill bli sams igen 2013-01-23
- Nalleaktion bollas till Sverige 2013-01-16
- Litauen samarbetar om nallekampanj 2012-12-21
- Vitryssland kräver svensk ursäkt 2012-10-18
- Diagnos från ovan 2012-08-17
- Svensk sajt nedstängd i Vitryssland 2012-08-17
- Vitryssland trappar upp flygförsvar 2012-08-15
- Extrainsatt möte om nalle-attack 2012-08-13
- Pr-byrå har mottagit KGB-inbjudan 2012-08-11
- Nallarna bet hårt 2012-08-09
- Vitryssar greps för nalleaktionen 2012-08-07
- Starka reaktioner på utvisning 2012-08-03
- Vitryssland utvisar ambassadör 2012-08-03
- Sparkas efter nalleprotest 2012-07-31
- Nalleprotest grund för utrensningar 2012-07-26
Händelsenytt från Storgöteborg
EU ger fullt stöd till Sverige i den diplomatiska konflikten med Vitryssland. Det stod klart efter mötet i kommittén för utrikes- och säkerhetspolitik. Utrikesminister Carl Bildt var mycket nöjd med det visade stödet.
Medlemsländerna uttryckte stark oro över de vitryska besluten och det rådde enighet bakom fördömandet av Vitrysslands agerande - något som kommer att förmedlas till de vitryska ambassadörerna runtom i Europa.
-Alla kom in och gav sitt stöd till Sverige. Det finns en stark känsla av att det här är ingen sak mellan Sverige och Vitryssland, utan det här är en sak mellan EU och Vitryssland, säger Olof Skoog, ordförande i kommittén, till TT.
Carl Bildt var mycket nöjd med utfallet av fredagens möte. Under hösten kommer EU att "påtagligt begränsa" de politiska kontakterna med Vitryssland enligt Bildt och framöver kommer EU även att se över åtgärder mot regimen i Minsk.
-Deras avsikt hade varit att göra detta bara riktat mot Sverige, utan några vidare effekter. Det har misslyckats. Nu har de orsakat en kris i relationen till både EU och USA. Så jag tror nog att de, i viss mån i alla fall, är bekymrade i Minsk, säger utrikesminister Carl Bildt efter att både EU och USA uttryckt sitt stöd för Sverige.
Vilka konkreta åtgärder som då kan bli aktuella vill Bildt dock inte spekulera kring. Sedan tidigare har EU vidtagit sanktionsåtgärder mot Vitryssland som innebär att tillgångar frysts och att tjänstemän fått reseförbud.
TT: Att EU-länderna nu kallar till sig de vitryska ambassadörerna, vad tror du att det får för betydelse?
-Det är svårt att spekulera om, men det markerar EU-solidariteten med Sverige och det är det viktiga i sammanhanget. För jag tror att en avsikt från vitrysk sida också har varit att splittra EU, säger Carl Bildt.
Senast i går eftermiddag trappades konflikten upp mellan Sverige och Vitryssland. Då gick Vitrysslands president Alexandr Lukasjenko ut och anklagade svenska ambassaden för att vara direkt inblandad i "nallebjörnsaktionen" i juli, då en svensk reklambyrå släppte 800 nallebjörnar över Minsk.
Påståendet avvisades dock av svenska utrikesdepartementet som hävdade att det var "helt taget ur luften".
I går markerade USA i tydliga ordalag sitt stöd till Sverige och uppmanade Vitryssland att frige alla politiska fångar. Även Frankrike stöder Sveriges insatser för mänskliga rättigheter i Vitryssland och uppmanade på fredag Vitryssland att återuppta relationen med Sverige.
































