Grinden stängs för sexorna
Protesterna räckte inte. Nu ska Krokslätts- och Toltorpsskolans äldre elever byta skola.
Relaterat
Fakta
Skolbeslut
Från och med hösten 2013 ska eleverna i årskurs sex på Toltorpsskolan och Krokslättsskolan flyttas till högstadieskolan Sörgården.
Skälet: för många barn i för små lokaler.
Mölndal saknar en sammanhållen årskursindelning. Skolorna indelas i F–3, F–5, F–6, F–9, 4–9, 6–9 och 7–9.
GP har tidigare skrivit om förslaget att Krokslättsskolans elever i årskurs sex ska flytta till närmaste högstadium Sörgårdsskolan. Där står lokaler tomma, medan de i tillräcklig mängd saknas på Krokslätt som inte heller anses möjlig att bygga ut. Detsamma gäller för områdets andra F–6-skola Toltorp och därför har barnomsorgs- och utbildningsförvaltningens ledning nu beslutat om en flytt av sexorna från och med hösten 2013.
– Vi har lämnat in namnunderskrifter och haft två möten med politiker och tjänstemän, men det kändes som de redan hade tagit beslutet, säger Kerstin Ivarsson i Krokslättsskolans brukarråd.
– Jag upplever det som att allt handlar om lokalfrågan och inte om pedagogik, säger Gunnel Kling från Toltorpsskolans brukarråd.
Båda talar om en ökad oro för att låta yngre elever flytta in på vad som under många år varit högstadium, att skolan inte är anpassad för yngre elever samt bristande information. I veckan har brev om beslutet i alla fall skickats ut till berörda föräldrar.
– Jag har begärt att få en handlingsplan över vilka åtgärder som ska göras för att få Sörgårdsskolan så mellanstadieanpassad som möjligt, säger Pontus Kastrup som har barn på Toltorpsskolan.
Eleverna därifrån får en betydligt längre gångväg till Sörgårdsskolan och de föräldrar som GP talat med berättar att ett flertal nu diskuterar flytt till olika friskolor.
– Det är svårt att bedöma hur det kommer påverka, men det kan hända mycket i och med att nya friskolor etableras. I dag tar Toltorp, Krokslätt och Sörgården emot fler elever än från närområdet, men i framtiden kan det komma att förändras, säger planeringsledaren Ing-Marie Svedjenäs.
Målet är att varje skolområde i kommunen ska ha en tydlig skolverksamhet och att norra Mölndal därmed ska indelas i F–5- och 6–9-skolor, medan andra områden har helt andra indelningar.
Än är inget beslut fattat om de sexor som flyttar till Sörgårdsskolan ska splittras eller om detta ska ske, som i dag, i årskurs sju.
– Den och flera andra frågor kommer elever, föräldrar, personal och rektorer att jobba med det närmaste året, bland annat vad som behövs för att skapa en bra 6–9-skola.





































Gör ditt val och köp här

