Golftävling för god sak
Det var glädje och gemyt när golfproffs och kändisar spelade ihop runt en miljon kronor till Drottning Silvias barnsjukhus.
– Kan vi nå över miljonen så skulle det vara helt magiskt. Och det ser väldigt bra ut, sa arrangören Thomas Gedda.
Tävlingen som startade på initiativ av tv-profilen Lasse Kronér har på sju år bidragit med över tre miljoner kronor till Drottnings Silvias barn- och ungdomssjukhus. I år gick pengarna till barnakutens ”läkande rum” och idén är enkel – företag betalar för att spela golf med ett golfproffs och en kändis. I år var det deltagarrekord med 170 personer och terrängen kring Hills golfclub i Mölndal var välbesökt av åskådare.
En av dem som varit med sedan starten är prinsessan Birgitta.
– Det här är väldigt roligt och vi gör det för en bra sak. Jag har försökt övertala brorsan länge att börja, men han har inte tid. Fast Daniel spelar och Victoria har precis börjat.
Sångaren Erik Segerstedt ansåg det var en ynnest att få gå i par med hemmaspelaren och tidigare Europatourvinnaren Johan Edfors.
– Jag är sjukt golfintresserad. Och att få gå i samma boll som Johan Edfors är rent magiskt. En riktig drömboll, sa Erik Segerstedt när hans lagkamrater under stort jubel fick i en birdie, ett slag under par på det sjunde hålet.
Kvällen avslutades med middag och auktion där många valde att lägga bud på Tiger Woods signerade och specialdesignade golfklubba.


















