Sopavgift dyr för Vinden
En bråkdel av sakerna som skänks till Vinden i Alingsås måste slängas. Nu ifrågasätts avgiften som föreningen måste betala på soptippen.
Relaterat
Fakta
Miljoninkomster
2011 gav försäljningen i Vindens second hand-butik i Alingsås 5,7 miljoner kronor varav 60 procent fördelades mellan olika sociala och humanitära hjälpinsatser på olika håll i världen.
Dessutom kördes 19 långtradare fyllda med till exempel möbler, kläder och sjukhusmaterial till Estland och Ukraina.
- Den motsvarar till exempel kostnaden för två brunnar i Tchad. Så vi skulle kunna förse ytterligare mellan 2 000 och 3 000 personer med rent vatten om vi befriades från avgiften, förklarar föreningens verksamhetschef Kim Forsberg.
Varje år lämnas tonvis med gamla möbler, avlagda kläder och allsköns prylar till föreningen Vinden second hand i Alingsås. Numera hjälps drygt ett hundratal personer åt att ta emot, hämta, sortera och sälja godset.
Men en liten del går dock inte att använda utan måste slängas på Alingsås återvinningscentral i Bälinge.
Det var gratis tidigare, men för drygt två år sedan införde kommunen en avgift som innebär att föreningen måste betala cirka 45 000 kronor per år för att få lämna godset.
Föreningen har vid flera tillfällen ifrågasatt avgiften. Senast när kommunalrådet Daniel Filipsson (M) för cirka ett halvår sedan besökte verksamheten tillsammans med kommundirektör Susanne Öström.
De konstaterade då att föreningen, vid sidan om sitt humanitära och sociala arbete, även gör en stor insats för miljön och resonerade om det skulle vara möjligt att låta föreningen fakturera kommunen för det sorteringsarbete den trots allt utför och på så sätt "täcka" avgiften på avfallsanläggningen.
- Tyvärr har vi inte hört något vidare om saken, påpekar Forsberg.
Men nu får föreningen kanske draghjälp av Miljöpartiet, som i en motion föreslår att kommunen "skyndsamt utreder" möjligheten att befria alla ideella organisationer och idrottsföreningar som, för att finansiera ideell och idrottslig verksamhet, tar emot begagnade varor till försäljning.
- Utöver den stora insats som de gör för miljön, så finansierar intäkterna den egna verksamheten, biståndsinsatser i andra länder och social och idrottslig verksamhet. För allt detta goda arbete borde kommunen visa en smula tacksamhet, anser bland andra partiets lokala språkrör Janine Alm Ericson.
Hon inser dock att systemet skulle kunna missbrukas. Men föreslår också att det kanske skulle kunna lösas genom att någon form av bevis ska finnas för att en försäljning av viss omfattning ägt rum.





































Gör ditt val och köp här

