Ny skola klar vid årsskiftet
Vid årsskiftet ska Alingsås nya skola i Stadsskogen vara klar. Kostnaden för den extremt energisnåla byggnaden beräknas bli cirka 160 miljoner kronor.
Relaterat
Fakta
380 elever
Den 3 300 kvadratmeter stora skolan i Stadsskogen ska rymma cirka 380 elever från förskola till årskurs sex. Allaktivitetshallen på 3 500 kvadratmeter får vid sidan om en 20 gånger 40 meter stor spelyta, ett tillagningskök, matsal, föreningslokaler, slöjdsalar med mera.
- Vi har inte byggt en så stor skola sedan början av 80-talet då Kvarnbackenskolan byggdes, säger kommunens utvecklingschef Kjell Hult.
För sju år sedan togs första spadtaget på Stadsskogen som ska bli ett av Alingsås största bostadsområden. Ett år senare tog bostadsbyggandet fart och i dag står 250 bostäder klara.
Andra etappen pågår men på sikt, enligt Hult bortåt 2020, är det meningen att området ska bestå av 1 000 bostäder.
En förskola står redan klar och i går presenterade det kommunägda fastighetsbolaget Fabs AB och entreprenören Sefa byggnads AB bland annat skisser som visar hur områdets skola och allaktivitetshall kommer se ut. Och hur byggnaderna ska ligga i förhållande till varandra.
Mellan skolbyggnaden och aktivitetshallen, samt på båda sidor om Stadsskogsgatan, kommer ett torg att bildas. Och på båda sidor om vägen, i direkt anslutning till torget, planeras dessutom ett antal bostäder och lokaler för handel.
Hur bra är det med en väg rätt genom torget?
- Det har diskuterats en del, bland annat med trafikingenjörerna. Men vi tror att den timglashållplats som anläggs i mitten på torget bidrar till att höja trafiksäkerheten, säger Kjell Hult.
Entreprenören etablerades sig nyligen i området och inom kort hoppas man kunna gjuta bottenplattan på skolbyggnaden. Om allt går som på räls flyttar eleverna in vid årsskiftet. Men det dröjer ytterligare ett halvår innan de kan ha idrott i hallbyggnaden, påpekar Fabs projektägare Guido Hjortheimer.






































Gör ditt val och köp här

