Byggföretagare lurade kunder
De etablerade byggmästarna var inte i närheten av att kunna konkurrera med lågprisföretaget. Problemet för den Lerumsbo som betalade i förskott var dock att något arbete aldrig blev utfört.
Relaterat
Lerumsbon upptäckte en annons där ett byggföretag erbjöd 30 procents rabatt på bland annat omläggning av tak. Han nappade och tog kontakt med den 71-årige företagaren som omgående lovade påbörja arbetet. Han krävde dock en förskottsbetalning på 34 000 kronor.
Redan dagen därpå levererade han sedan ett tiotal rullar med takpapp. Ytterligare en dag senare dök den man som skulle utföra arbetet upp för att inspektera taket. Men mer än så blev det aldrig.
Lerumsbon försök att få tag på företagaren misslyckades. Till sist polisanmälde han 71-åringen. Det visade sig då att inte var ensam om att ha blivit lurad. En göteborgare hade råkat ut för samma sak.
Betalade i förskott
Han hade betalat 23 000 kronor i förskott och därefter varken sett röken av företagaren eller de bräder som skulle användas vid den avtalade ombyggnaden.
Vid förhandlingarna i Alingsås tingsrätt förklarade mannen att han hade råkat ut för en olycka och att han därför inte hade kunnat utföra de utlovade arbetena. Förskottsbetalningarna hade han använt för att betala olika utgifter.
Tingsrätten trodde dock inte på hans berättelse utan menade att det rörde sig om en efterhandskonstruktion. Den 71-årige mannen, som även vid tidigare tillfällen gjort sig skyldig till bedrägeri, har nu dömts till skyddstillsyn, 6 000 kronor i böter samt att betala sammanlagt 57 000 kronor i skadestånd till Lerumsbon och till göteborgaren.






























Gör ditt val och köp här

