Tipsa GP

  720 10  sms/mmsnyhetstips@gp.se

Lerum/Alingsås

Publicerad 9 oktober 2009Uppdaterad 9 oktober 2009
Textstorlek123

Dödade bästa vännens katt

Det blev en känsloladdad inledning på rättegången mot den åtalade djurplågaren från Lerum. När en av hans bästa vänner storgråtande beskrev hur han dödat hennes katt brast det för honom.

Relaterat

Rättegången mot den 20-årige man från Lerum som misstänks ha plågat ihjäl 13 katter och en hund inleddes på fredagen vid Alingsås tingsrätt. Flertalet av de drabbade djurägarna trädde fram och berättade ingående om den sorg och frustration de känt och känner efter att deras husdjur bragts om livet på det ena grymmare än det andra sättet.

Mest rörande var den beskrivning som ägaren till katten Mjau gav: Förutom den chock hon fick när hon fick reda på att hennes katt blivit mördad visade det sig även att hon kände gärningsmannen väl:

- Det kändes fruktansvärt. Vi har ju varit kompisar i många år. Det hade varit lättare om det i stället hade visat sig vara någon som hatade mig som hade gjort det, konstaterade hon med tårarna forsande ner för kinderna.

Hon avslutade sitt vittnesmål med att vända sig mot 20-åringen och säga:

- Hoppas verkligen att du nu får den hjälp du behöver.

Kamratens blick och ord gjorde att det brast för 20-åringen. Han sa tack, började gråta och tog sig för huvudet.

Mycket talar för att kattägarens förhoppning om att hennes kamrat nu kommer att få vård infrias. Resultatet av den rättspsykiatriska undersökning som han genomgått och som lades fram inför gårdagens förhandling visar nämligen att 20-åringen lider av allvarlig psykisk störning:

"Till följd av den psykiska störningen finns det risk för återfall i brottslighet av allvarligt slag" slår utredningen bland annat fast.

Vid gårdagens förhandlingar erkände 20-åringen i stort sett allt som lades honom till last. Först på tisdag i nästa vecka, när rättegången återupptas, kommer han och hans advokat ge sin syn på saken.

Publicerad 9 oktober 2009Uppdaterad 9 oktober 2009
Textstorlek123

Innehåll

Annat innehåll

GP TV

Mer Tv
GP TV RSS

SENASTE NYTT

Hela nyhetsdygnetSenaste nytt RSS

GP:s ANNONSER


Sök bland GP:s annonser
Sätt GP som startsidaGuide in english

BLOGGAR

"Va fan sysslar Mino Raiola med?"
Daniel Ehlersson | Sportbloggen
Fler

Läsvärdet

Till Läsvärdet

DEJT

Tjej_752hejlo4gitzo81
Jag är
som söker en
Landskap
GP i samarbete med match.com
Just nu 1886 jobb
Professor in Analytical ChemistryChalmers Tekniska Högskola
Professor i byggnadsteknikKungliga Tekniska högskolan
Två universitetslektorer i didaktikStockholms universitet
Planner till affärsområde BarnKappAhl
Researchers till Stockholm, Örebro och OsloNavigio
Riksbanken söker en informatörSveriges Riksbank
Är du bäst i världen på kultur?Sveriges Radio
LedarutvecklareLeadership Management International Inc
Drivande HR Senior ConsultantArla Foods
Chef anläggnings- och verksamhetsutvecklingBotkyrka Kommun

Kontaktinformation






  1. På TV Just nu

serier

Senaste nytt som mail

Senaste nytt i mobilen

gp.se: Systemkrav på gp.se | Regler och villkor för GP på nätet | Cookies | PUL | RSS | Musiken på denna Internettjänst tillgängliggörs med tillstånd från STIM/NCB.
mobil.gp.se: GP i mobilen | GP Sportzapp
Göteborgs-Posten: Kontakta GP | Om GP | Jobba på GP | Prenumeration | Läsvärdet | GP:s arkiv | GP som PDF
Huvudväxel: 031-62 40 00 | Postadress: Göteborgs-Posten 405 02 Göteborg | Besöksadress: Polhemsplatsen 5 Göteborg
Ansvarig utgivare: Jonathan Falck Webmaster: Webmaster Copyright © 1995 - 2010 Göteborgs-Posten