Cecila Dalman Eek: Alliansen sviker resenärerna S-krönika 12/9:
Snart kan vi räkna med att få höra krav på valfrihet också i kollektivtrafiken, skriver veckans S-krönikör Cecilia Dalman Eek
Relaterat
Hur stor del av kollektivtrafiken ska vara skattefinansierad och hur stor ska den som reser betala själv? För göteborgare är en tät och billig kollektivtrafik en självklarhet, en del tycker till och med att den borde vara gratis. Även på mindre orter är det bra att tåg och bussar finns när de behövs till rimliga priser. I Västra Götaland betalar man i snitt ungefär hälften av resekostnaden själv, resten delar vi på genom skatten. Kommunerna betalar en del för rabatter, som gratis pensionärskort och ungdomskort.
Det har visat sig att en väl utbyggd kollektivtrafik är ett bra sätt för företagen att få tillgång till rätt kompetens och det ger fler personer möjlighet att hitta ett jobb utan att tvingas köpa bil för att komma till jobbet. Det är en utmärkt arbetsmarknadsinsats eftersom arbetslösa och studerande har svårt att ha råd med bil. Och med fler som arbetar skapas större skatteintäkter som kan användas till att betala för välfärden. Därför är det riktigt dumt när Allianspartierna föreslår att resenärerna ska betala större andel, 60%, av biljettpriset själva. Kanske är det en för avancerad matematik för Allianspartierna, för de har utgått från att allt är som idag och ingenting förändras. Men fram till 2025 kommer mycket att förändras.
Fler arbetsplatser i Göteborg, fler bostäder och ett mycket större behov av kollektivtrafik än idag. Satsningen på kollektivtrafik hjälper till att bryta krisen och fler arbetstillfällen betyder större skatteintäkter. Det gör att Alliansen borde räkna precis tvärtom. Eller handlar förslaget egentligen om att underlätta för trafikföretag som vill komma in och plocka de lönsamma russinen ur kollektivtrafikskakan?
Sedan regeringen avreglerat kollektivtrafiken kan man förvänta sig att trycket från de borgerliga partierna blir större att höja självfinansieringsgraden för att det ska bli lättare för företagen att komma in på det som numera kallas kollektivtrafikmarknaden. Om det är där skon klämmer så kan vi snart räkna med att få höra krav på valfrihet också i kollektivtrafiken.
Istället för sammanhängande information, taxesamordning och god kvalitet till låga priser kommer snart en debatt om rätten att välja vilket företag man vill åka med. Än är det oklart vilket som är det verkliga skälet till Allianspartiernas krav på höjd självfinansiering. Men klart är att det blir ungefär tioprocentiga ökningar varje år på biljettpriserna med deras förslag – alldeles oavsett om bränslepriser och annat höjs. Det är ett riktigt dåligt förslag som är utvecklingsfientligt och som sviker resenärerna.























