Ingen enighet inom S
Relaterat
Trots två dagars sammanträdande lyckades Socialdemokraternas verkställande utskott inte enas. Det enda besked partisekreteraren Carin Jämtin kunde ge i går eftermiddag var att processen med att försöka hitta en process för partiledarvalet skall gå vidare. Nu skall hon föra samtal med partiets alla distriktsordförande och på fredag skall partistyrelsen fatta någon form av beslut.
Många hade hoppats att Socialdemokraterna skulle ta chansen till en mer öppen hantering av partiledarvalet. Det förutsätter förstås att det finns kandidater som öppet vågar träda fram. På måndagen hade i stort sett alla tänkbara (utom Thomas Östros, som hållit sig borta från media) tackat nej. Thomas Bodström, som själv bestämt säger att han inte kandiderar, uppger dock för Expressen att han känner till fem personer som egentligen skulle vilja ta över. Det hade varit uppfriskande om de släppts fram och fått berätta om sina ambitioner, inför ett avgörande på en extrakongress i vår.
Jämtins framträdande kan dock tolkas som att de gamla toppstyrningstakterna sitter i. Nu gäller det att ute i distrikten få förankring för en snabb intern process. I så fall har S missat en viktig chans att visa upp en mer modern profil.



















Gör ditt val och köp här

