Fredrik Tenfält: Snart slut på politiska stiltjen
Till att börja med, efter valet av Jonas Sjöstedt, skärps nu konkurrensen inom det rödgröna blocket, skriver GP:s Fredrik Tenfält.
Relaterat
Politikens villkor kan växla snabbt. I somras var jag i Visby under Almedalsveckan och kunde se Håkan Juholt göra ett triumfatoriskt intåg. Han hade försäkringar från Sverigedemokraterna att de skulle rösta nej till ett femte jobbskatteavdrag. Juholt såg framför sig ett förödmjukande nederlag för regeringen, hans egen första stora seger som partiledare. Nu var det dags för regeringen och Fredrik Reinfeldt att inse att de faktiskt var i minoritet, förklarade han självsäkert för närvarande journalister.
Samtidigt höll finansminister Anders Borg ekonomiskt seminarium i Visby och antydde ett större infrastrukturpaket som skulle kunna bytas mot stöd från Miljöpartiet. Den politiska hösten såg ut att bli spännande, oklart vem som till slut skulle stå schack matt.
Sedan kom den ekonomiska krisen i Europa. Regeringen lade förslaget om ett femte jobbskatteavdrag på is. Sällan har någon sett så genuint besviken ut som Håkan Juholt. Så kom hyresaffären, schabblet kring S-budgeten som fick göras om i panik en vecka före presentationen, förlåt-turnén och så vidare. Luften gick sakta men säkert ur det som skulle blivit de politiska tvekampernas höst. Som lök på laxen för oppositionen utsäg dessutom Financial Times Anders Borg till Europas bäste finansminister.
Inte bara regeringen utan också Miljöpartiet har kunnat dra fördel av den politiska stiltjen. Med två nya språkrör, en försvagad socialdemokrati och ett Vänsterparti som i praktiken varit utan ledning efter Lars Ohlys avgångsbesked, har de gröna kunnat kliva upp till rekordsiffror.
Nu lär förhoppningsvis den politiska konkurrensen öka under 2012. Jonas Sjöstedt är nyvald ledare för Vänsterpartiet. Vad han kan åstadkomma är tills vidare oklart. Ett intryck från V-kongressen är att han inledningsvis vill vara en ”Mädchen für Alles” och tillgodose alla möjliga åsiktsriktningar. Det lär inte vara hållbart någon längre period. Men ambitionen att markera vänsterprofilen och lyfta fram klimatfrågorna skärper konkurrensen inom det rödgröna lägret. Det skapar utmaningar för både Juholt och Miljöpartiet.
Förhoppningsvis kan också den politiska debatten skärpas över blockgränsen under våren. I längden är det farligt för varje rege- ring att ha det så bekvämt som Alliansen haft det under den gångna hösten.
Fredrik Tenfält är politisk redaktör och chef för GP:s ledaravdelning.


























Gör ditt val och köp här

