Klotterpolicy skapar debatt
Kommunens nya regler för att motverka klotter har skapat debatt i Kungsbacka. Daniel Forsberg som kämpar för en legal graffitivägg är kritisk.
Relaterat
Debatten blossade upp i samband med att en föreläsning och workshop om graffiti stoppades av kulturchefen i Kungsbacka. Beslutet väckte stor uppmärksamhet och slutligen genomfördes föreläsningen trots allt. Någon workshop där besökarna själva kunde pröva att måla blev det däremot inte.
Orsaken är att arrangemanget rimmade illa med kommunens nya riktlinjer för klotter och skadegörelse. Förslaget har tagits fram av lokala brottsförebyggande rådet (Brå), tillsammans med flera förvaltningar, och ska verifieras av fritidsnämnden i mars. Reglerna säger bland annat att legala klotterväggar eller andra liknande arrangemang där klotter uppmuntras inte är tillåtet i Kungsbacka.
– Riktlinjerna är väldigt tydliga och gäller egentligen redan nu, säger fritidschefen Lars Nyström.
Men de nya reglerna har som sagt väckt starka känslor. Daniel Forsberg, 20, är en av dem som tycker att de är fel.
– Graffiti är en konstform och det kommunen ägnar sig åt är censur, säger han.
Daniel och hans kompisar har länge efterfrågat en laglig graffitivägg i Kungsbacka. I dag måste de åka till Mölndal eller Landvetter får att kunna måla. Daniel har samlat in närmare 100 namnunderskrifter för en graffitivägg. Han har också haft kontakt med fritidsassistenter på ungdomshuset Elektronen för att få hjälp att förverkliga idén.
– En tanke är att väggen skulle vara kopplad till Elektronen och att man kunde låna sprayburkar där mot pant.
Även om det ser mörkt ut har Daniel Forsberg inte gett upp hoppet. Han kommer nu att samla ihop ungdomar som kan framföra sitt missnöje till politiker och tjänstemän.
En av dem som suttit med i det nätverk som arbetat fram riktlinjerna är Lis Hellström, på tekniska förvaltningen. Enligt henne visar erfarenheter från andra städer att en laglig graffiti-vägg gör att klottret ökar.
– Tyvärr är det några få som förstör för konstnärerna, säger hon.
Daniel Forsberg tror däremot tvärtom.
– Allt kladd handlar om att folk vill testa att måla med en sprayburk. Har vi en laglig vägg kan man göra det där i stället.
Lis Hellström betonar att riktlinjerna inte är helt spikade ännu och kan ändras framöver.
– Vi får prova det här och sedan utvärdera det. Vi måste börja någonstans.

































Gör ditt val och köp här

