Svårt nå de uppsatta målen
Trots kommunens strävan om att köpa mer närodlat har lite hänt. En distributionscentral som ska underlätta för små företag har inte heller blivit verklighet. Men nu ska frågan prioriteras.
Relaterat
Fakta
Upphandling
Kungsbacka kommun upphandlar varor och tjänster till ett värde av 1,7 miljard kronor per år. Av dessa omsätts ungefär hälften genom så kallade ramavtal. Vid inköp över 214 000 kronor måste kommunen annonsera ut upphandlingen.
Det har gått lite mer än två år sedan en ny upphandlingspolicy med strängare miljökrav klubbades i kommunfullmäktige. En politisk strävan om att köpa mer närproducerat framfördes redan då, men så har det inte blivit. Kommunen har avtal med det lokala grossistföretaget Björn Andersson frukt och grönt, men enligt upphandlingschefen Pehr Helsing köps inga varor direkt från lokala bönder. En av anledningarna är att lagen om offentlig upphandling försvårar.
– Vi kan inte ställa kravet att livsmedel ska vara närproducerade, säger han.
För att ändå förenkla för bönderna att lägga anbud har kommunen gjort uppdelningar inom varugrupperna, bland annat när det gäller upphandling av kött. Men inte heller det har gett resultat.
– Vi försökte exempelvis med köttfärs och kontaktade alla Hallandsbönder. Men vi fick inga anbud, många var redan uppbundna till butiker. Vi måste jobba med mer framförhållning så att de kan ställa om produktionen, säger Pehr Helsing.
Ytterligare en faktor som gör det svårt för lokala företag är att de måste kunna leverera varor till drygt 300 ställen i kommunen. För att lösa problemet beslöts 2009 att göra en förstudie om att inrätta en distributionscentral, dit varor kan lämnas och sedan köras ut gemensamt. Förslaget drevs tidigare av före detta kommunalrådet Ola Johansson (C) och tanken var att den skulle stå klar redan i år. Hans efterträdare Fredrik Hansson skyller den långsamma processen på kommunstyrelsens förvaltning.
– Tjänstemännen har haft en stor arbetsbörda. Men alliansen har lyft frågan igen och nu är det ett prioriterat ärende.
Förutom möjligheten att upphandla mer närproducerat ska distributionscentralen ge fler fördelar, som miljövinster när antalet transporter minskar.
– I dag kör 5–10 tunga fordon till våra förskolor varje dag. Det är även en trygghetsfråga att minska antalet, säger Fredrik Hansson.
Han hoppas att en projektplan ska bli klar i vår och att distributionscentralen kan tas i bruk under 2013. Ett besked som välkomnas av Pehr Helsing.
– Vi har efterlyst det här och väntar bara på att kunna sätta i gång.































Gör ditt val och köp här

