De gör film om sina skolår Lärorik tradition.
Niorna på Bukärrskolan är i full färd med att redigera film – om sina skolår tillsammans.
Relaterat
- Det här är en stor del av våra liv. Det kommer fram saker som man aldrig skulle ha kommit ihåg annars. Minnet var sämre när man var yngre så det här betyder mycket, säger Josefine Åhman.
Under våren har ett par grupper från skolans två nior arbetat med filmerna. Föräldrar och lärare från tidigare klasser har bidragit med material. Filmsekvenserna de har fått in kommer från bland annat skolresor, cabaréer, teatrar och skolavslutningar. Stillbilder har de fått från sina egna klasskamrater.
- Det som har tagit tid har varit att få in bilder. En del har tyckt att det är pinsamt att dela med sig av bilder från när de var små, säger Emil Sjöstedt.
- Samtidigt är det bilderna på hur andra såg ut när de var riktigt små som är roligast, säger Maja Lidholm.
Nu är det bara slutarbetet kvar. Eleverna arbetar i olika videoredigeringsprogram och rörliga bilder ska mixas med stillbilder, text och musik. På skolavslutningen om några dagar blir det filmvisning i respektive klass.
Det är andra året i rad som niorna gör film. Initiativet kommer från NO- och IT-läraren Göran Stråhle.
- De har gått många år tillsammans och snart splittras de. Det här är ett bra sätt att knyta ihop säcken. De får också någonting med sig som de kan visa sina barn en dag, säger han.
Han ser också filmen som ett bra sätt för eleverna att utöka sina kunskaper i olika foto-, video-, och ljudprogram.
- Många elever är duktiga på att chatta, spela spel, ladda ner material och ordbehandla. Men deras kunskaper är ofta ganska smala. Det här ökar bredden, säger Göran Stråhle.
Samtliga nior kommer att få med sig var sitt exemplar av klassfilmen. Men det sista materialet kommer att läggas till efter avslutningen.
- Vi måste ha med när vi springer ut från skolan på avslutningsdagen. Det är tradition, säger Maja Lidholm.






























Gör ditt val och köp här
