Vanvård av 38 katter överklagas Var apatiska.
Katterna hölls inspärrade under vidriga förhållanden. Nu överklagar ägaren djurförbudet – och kräver länsstyrelsen på 500 000 kronor i skadestånd.
Det var en fruktansvärd syn som mötte djurskyddsinspektörerna på fastigheten i södra Kungsbacka. Ammoniakhalten var så hög att mätinstrumenten slog i taket och inspektörerna fick bära gasmask.
I två små rum fanns 25 katter inspärrade. Golven var täckta med tidningspapper, avföring och urin. I ett av rummen hittades två döda katter. På fastigheten fanns totalt 38 katter och samtliga bedömdes vara i mycket dåligt skick. Flera hade uppsvällda bukar, diarré och snuva. Några var apatiska.
I januari beslutade länsstyrelsen om djurförbud och åtalsanmälde djurägaren för brott mot djurskyddslagen alternativt djurplågeri. Men den före detta kattägaren, en kvinna i 50-årsåldern, menar att djuren var friska och har nu överklagat länsstyrelsens beslut.
I ett brev till länsstyrelsen har hon dessutom krävt ett skadestånd på 500 000 kronor. I överklagandet beskriver hon beslutet som ”felaktigt och bygger på länsstyrelsens egna påhitt och lögner”.
- Nu blir ärendet ett fall för förvaltningsrätten i Göteborg. Jag kan inte svara på hur de kommer att besluta men vi menar att vår bedömning är korrekt, säger länsveterinär Gabriella Wass.
Hur ska ni kontrollera att hon inte skaffar fler djur?
- Vi har en lista över personer som har djurförbud. Utifrån den finns också en prioriteringsordning för de fall som är extra noga att följa upp, säger Gabriella Wass.
Inspektionen skedde i november i fjol och resulterade i ett omedelbart omhändertagande. 32 katter avlivades i direkt anslutning till ingripandet.

































Gör ditt val och köp här

