Ungdomar med kreativa planer Framtidsplanering.
Lära äldre datateknik, bättre belysning och en biograf. Niondeklassarna på Åsaskolan har många planer för samhällets framtid. Och deras idéer faller i god jord hos politikerna.
Relaterat
Fakta
Fakta: Företagsamt lärande
Pedagogisk arbetsmetod som utgår från:
Att ta tillvara elevernas nyfikenhet, kreativitet, inre drivkraft och lust att lära.
Att göra skolarbetet mer verklighetsbaserat.
Att rusta eleverna till att möta framtidens krav på arbetsmarknaden.
Vårens projekt i företagsamt lärande har lockat fram elevernas kreativitet. David Berntsson och Calle Andells idé handlar om att lära den äldre generationen datateknik.
– Alla elever kommer ju att få var sin dator. Då är det bara att gå över till äldreboendet och hjälpa dem. Vi tänker också att det kan leda till att unga och äldre respekterar varandra mer. Att vi lär känna varandra helt enkelt, säger Calle Andell.
Kimmie Hellström och Julia Andreasson hade helst velat se en biograf i Åsa. Och det finns redan långt framskridna planer på en sådan i en lokal i närheten av skolan.
– Vi har varit i kontakt med filmkonsulenten i Halland. Men en biograf är dyrt och komplicerat. Däremot kan man starta en filmklubb och få in pengar via medlemsavgifter, berättar Kimmie Hellström.
Bland de andra förslagen finns önskemål om fler papperskorgar, gatubelysning på cykelvägen mellan Fjärås och Åsa samt en uppfräschning av campingen i Åsa.
Projektet har pågått under hela vårterminen med lärarna Anki Nellgård och Paula Boman. Och även om niorna slutar om några veckor så kommer deras idéer att gå i arv.
– Nästa läsår tas de över av de nya niorna. De kommer givetvis att få komma med egna idéer men en tanke med detta är att det verkligen ska resultera i konkreta saker, säger Paula Boman.
Politikerna Larry Söder (KD) och Evert Jansson (M) fick i veckan ta del av elevernas vision. Som ordförande i tekniska förvaltningen lovade Evert att titta på belysningsfrågan och möjligheterna att sätta upp fler papperskorgar. Larry Söder tipsande om kontakter och till vilka personer som eleverna kan vända sig till i nästa steg.
– Ni har många bra projekt på gång. Vi kommer att sammanställa era önskemål och skicka dem vidare till rätt förvaltning på kommunen, sa Larry Söder.
Om två veckor avslutas projektet med en utställning.

































Gör ditt val och köp här

