Stationsplaner snabbas på
Trängselskatterna gör att planerna för utbyggnaden av Hede station snabbas på. Men exakt tidsplan och finansiering saknas fortfarande.
Relaterat
Tanken är att Hede station ska bli en knutpunkt för den framtida kollektivtrafiken i Kungsbacka. I början av 2009 fick kommunstyrelsens förvaltning därför uppdraget att se över hur stationen kan förbättras. När nu trängselskatter kan införas i Göteborg redan 2013 krävs att planeringen för stationen snabbas på, anser kommunens tjänstemän.
- Trängselskatten kommer att innebära mer tågtrafik. Enligt Västtrafik är det en förutsättning att perrongerna förlängs så att fler tåg kan kopplas samman, säger Catarina Nyberg, kollektivtrafikstrateg i Kungsbacka.
Banverket har redan inlett planerna på att förlänga plattformarna vid stationerna i Hede, Kungsbacka och Anneberg. Tanken är att även resten av Hede station ska byggas om i samband med det. Bland annat planeras en ny vänthall, väderskydd på perrongerna och fler parkeringar.
I veckan gav kommunstyrelsens arbetsutskott förvaltningen klartecken att jobba vidare med planeringen tillsammans med Västtrafik och Banverket. Kommunledningen betonade också att plattformsformen bör förlängas söderut. Men än är varken finansiering eller tidsplan för utbyggnaden klart.
- Alla väntar på att regeringen ska fatta beslut om infrastrukturplanerna i mars, säger Catarina Nyberg.
Totalt beräknas ombyggnaden kosta runt 70 miljoner kronor, då står plattformsförlängningen för 18 miljoner kronor. För att finansiera projektet hoppas Kungsbacka kommun bland annat på statliga pengar via infrastrukturplanen för Halland.
- Det kan också hända att det finns pengar i det västsvenska paketet. Statliga bidrag bör betalas ut för en sådan här satsning på en tågstation, säger Catarina Nyberg.































Gör ditt val och köp här

