Stenföretag satsar på Frillesås och Fjärås Centrallager.
Stenföretaget Benders satsar på Frillesås och Fjärås. Ett nytt centrallager för 30 miljoner kronor ska bli basen för västra Sverige och halva Norge. Nu väntar nyrekryteringar.
Relaterat
Fakta
Fakta: Benders
Antal anställda: 35
Inriktning: Takpannor, marksten, kantsten.
Huvudkontor: Kvänum
Omsättning: 850 miljoner kronor
Bröderna Ahlstrand upptäckte på 1990-talet att marksten började bli eftertraktat. Familjeföretaget satsade och byggde ut. Benders som är expert på takpannor köpte företaget 2001 och nu hamnar det nya centrallagret för marksten i södra Sverige i Frillesås.
– Det är många andra som blir av med jobbet nu, så då känns förstås det här väldigt bra, säger Morgan Börjesson från Fjärås, som har jobbat tre år i fabriken i Frillesås.
Satsningen i Frillesås kommer sig av att en jättesatsning i Himle utanför Varberg blåstes av. En ny anläggning vid motorvägen skulle ge 80–100 jobb. Men ansökan hos länsstyrelsen om att få hämta grus och sand i Benders egen täkt drog ut på tiden. Och nu ska Benders satsa i Öresundsregionen i stället. Men behovet av ökad produktion i Västsverige kvarstår – därav expansionen i Kungsbacka kommun.
– Eftersom vi satsar längre söderut vill vi ändå skapa möjlighet att möta den efterfrågan som finns i Göteborgsregionen och västra Sverige, säger vd:n Ove Bender.
För Peter Ahlstrand som är fabrikschef i Frillesås, där det i dag jobbar 18 personer, är beskedet glädjande. Han har bara gott att säga om Bender som ägare.
– De är offensiva, raka och tar snabba beslut som det ska vara i ett familjeföretag.
Med ett stort försäljningsnät i Europa når produkterna från Frillesås ut till allt fler. Och inför nästa år planeras omsättningen öka med 15 procent.
Just nu förbereds markplattan för en ny markstensmaskin i Frillesås och 11 000 kvadratmeter mark har köpts in för det nya lagret. Ytterligare fem personer ska anställas på lagersidan.
Även Fjärås ska få en ny maskin. Samtidigt specialinriktas fabriken på antikbehandlad sten – en satsning om fem miljoner kronor. Hittills har fabriken bara haft visstidsanställda men i början av nästa år tillsätts fem nya tjänster.































Gör ditt val och köp här

