Konserverande stipendiat
Lisa Edgren brinner för att bevara gammal konst. På fredag fick hon Kungsbackas kulturstipendium för ungdomar.
Relaterat
Att måla har alltid varit Lisa Edgrens, 24, stora intresse. Efter estetiska programmet på Aranäsgymnasiet gick hon flera konstutbildningar, men när det var dags att söka till universitetet valde hon en lite annorlunda bana. Lisa ville bli målerikonservator och kom in på utbildningen på Göteborgs universitet.
- Jag tyckte att det lät som ett kreativt och spännande yrke som går att leva på. Det skulle nog bli lite ensamt att stå i en ateljé hela dagarna, som konservator har man ju arbetskamrater.
Jobbet handlar framför allt om att konservera måleri som klassas som kulturhistorisk värdefull. Det kan vara allt från målningar i kyrkor till äldre tavlor på museum.
- Som att exempelvis reglera fuktigheten i byggnader, berättar Lisa, som just nu gör praktik på Moderna museet i Stockholm.
Därefter väntar examensuppsats och i sommar är det dags att ge sig ut på arbetsmarknaden. Med dagens fokus på ett mer hållbart samhälle tror hon att chanserna att hitta ett jobb är goda.
- Arbetsmarknaden är ganska bred, jag kan jobba på museum, utställningar eller ta uppdrag för privatpersoner. Det gäller att hålla sig framme och hoppa på olika projekt.
Det är tredje året i rad som kultur- och turismförvaltningen i Kungsbacka delar ut två kulturstipendier till ungdomar på 6 000 kronor. Tanken är att stipendiet ska vara en uppmuntran till unga som utbildar sig inom något konstnärligt område.
- Det känns väldigt kul att få priset. Jag funderar på att använda pengarna till att åka på ett seminarium i Amsterdam som handlar om konservering av samtidskonst.
Årets andra stipendievinnare är musikern David Fraenckel, 25, som studerar på Kungliga musikhögskolans jazzmusikerutbildning.
































Gör ditt val och köp här

