Elevkassa stulen på Hvitfeldtska
Troligen var det kompisars kompisar som stal 47 000 kronor från elevernas kassa på Hvitfeldtska gymnasiet.
Inbrottet upptäcktes i går men begicks troligen under helgen.
– Tjuvarna hade bankat sönder en av ytterdörrarna. Vi har åtta stycken och denna var åt söder. Ingen går väl rätt in utan att ha någon form av kunskap, säger Klas Ingelson, administrativ servicechef på skolan.
Tjuvarna gick därefter igenom ett elevkafé och krossade en glasdörr för att ta sig in till kassalådan, där de 47 000 kronorna förvarades.
– Tjuven har alltså med största sannolikhet vetat om exakt var lådan förvarats och även vetat att den innehöll mycket pengar. Besvikelsen är oerhört stor i projektgruppen som har lagt ner många timmar ideellt arbete på förberedelser och biljettförsäljning, uppger Signe Gry, för projektgruppen Slaget om innerstan.
Klas Ingelson kan i backspegeln säga att det var oansvarigt att låta pengarna förvaras på det viset, särskilt som skolan har flera stora kassaskåp.
Pengarna kommer från biljettförsäljning till Slaget om innerstan, vilket är en fotbollsturnering mellan eleverna på Hvitfeldtska gymnasiet, Sigrid Rudebecks gymnasium, Fässbergsgymnasiet samt Schillerska gymnasiet. Över 1 500 besökare brukar komma.
Hvitfeldtskas lektioner är inställda efter lunch, då gymnasisterna gemensamt tågar ner till Lisebergshallen för fjärde årets upplaga av Slaget om innerstan. Turneringen syftar till att öka gemenskap mellan skolorna och stärka skolandan på varje skola.
Slaget om innerstan är lite av folkfest och karneval. Eleverna klär ut sig, de tränar in hejarramsor och försöker överrösta varandras hejaklackar på läktarna.
I går undersökte polisen Hvitfeldtskas utrymmen, för att söka spår. Förlusten innebär att en förlust för Göteborgs Enade Elevkårer står som högsta ansvarig för Slaget om innerstan.























