"Den sortens vapen har aldrig tidigare använts"
Polisen har hittat den kula som dödade HDK-studenten Alexander Wallberg i Johanneberg 2009.
Alexander Wallberg sköts brutalt ihjäl utanför sin bostad på Spaldingsgatan den 7 april 2009. I kvällens Efterlyst i TV3 går polisen ut med mer information kring mordet på Alexander Wallberg.
- Ja, vi har en kula. Den hittades i samband med att dörrknackningen i området utökades, veckorna efter mordet. Vi har även andra säkrare spår som kan ha betydelse för utredningen. Vilka spår det är går jag inte in på, säger Anders Sandholm, kriminalkommissarie och förundersökningsledare, till GP.
Det var alltså samma kula som Alexander dog av som fortsatte vidare?
- Ja, kulan har anträffats i en bil cirka 150 meter från brottsplatsen. Den har passerat Viktor Rydbergsgatan som är livligt trafikerad den här tiden på dygnet. Att den inte gör mer skada än träffar en bil är ju ren tur. Det visar också på gärningsmännens hänsynslöshet i det de gör.
Vad är det för vapen som har använts?
- Ett grovkalibrigt vapen av betydande kaliber som inte kan jämföras med något liknande vapen som används eller har använts vid tidigare mord.
Varför går ni inte ut med den här informationen förrän nu?
- Det är min förmån och min skyldighet som förundersökningsledare att bedöma när jag ska gå ut med information. Det handlar om taktik, hur man utreder ett ärende.
Det går lite trögt nu?
- Jag skulle snarare säga tvärtom.
Är ni närmare att hitta mördaren nu än vad ni var vid den närmaste tiden efter mordet?
- Det kan man väl säga, alla åtgärder vi gör bidrar ju till det. Men vi har ingen misstänkt ännu.
Tror du ni kommer lösa det här mordet?
- Min förhoppning är alltid att vi ska lösa grova brott, men vi behöver allmänhetens hjälp eller hjälp från andra som har kunskaper om bakomliggande orsaker. Naturligtvis så har det kommit in mängder med tips eftersom ärendet är tre år gammalt. Men vad de innehåller går jag inte in på.
- Så som vi ser det nu blev Alexander ett offer för hänsynslösa gärningsmän som sköt fel person.
Vad innebär det att det kan ha varit fel person som blev skjuten?
- Det är nästan helt unikt. Mig veterligen har det inte skett tidigare. Självklart blir det svårare, vi vet inte motivet eller vad som ligger bakom. De är omaskerade och finns inget som gör att de tvekar, de är där för att begå brott. Bara det gör det ju unikt.
























