"Folk vill vara ute sent"
Martina Johansson, redaktör på musik- och nöjesguiden Djungeltrumman, om att korta ner krogarnas öppettider.
- Jag tycker att det är tråkigt! Både för personlig del men också i min yrkesroll. Jag tror att människor behöver ha möjlighet att kunna träffas ute. När det gäller diskussionen om risk för våldsamheter så tror jag alltid att det kan bli bråk när människor är ute och rör på sig och samlas många på samma ställe. Det spelar ingen roll om det är fotbollsmatch eller kroghäng det gäller. Man kan inte tvinga folk att stanna inne, det kommer de inte att göra.
Vilka drabbas av en tidigare stängning?
- Naturligtvis drabbar det näringsidkarna, alltså klubb- och krogägare, men det drabbar lika mycket den stora publik som vill kunna vara ute och träffa folk sent. Dessutom tror jag att om alla ställen stänger samtidigt så innebär det också ett ökat tryck på kollektivtrafik, matställen och polisens bevakning. Jag tycker också att diskussionen bör flyttas från Avenyn, det handlar inte bara om den utan berör flera ställen runt om i Göteborg.
Varför är det viktigt att kunna vara ute ända till fem?
- Det är bara att se hur det ser ut i resten av världen. Folk vill helt enkelt vara ute sent. De vill dansa, umgås och lyssna på musik. jag tycker att fokus bör flyttas från just alkoholkonsumtionen till vad människor egentligen gör - umgås! Det är viktigt att ha ett ställa att samlas på. Ett ställe där man kan lära känna nya personer och knyta kontakter. Många artister och DJ:s, men också arrangörer och krogägare börjar sin karriär i utelivet. Det är där man lär sig vad folk vill ha. Sedan kommer de på bra saker som kan utveckla staden.
- Det hela handlar om synen på människan, och att man försöker reglera bort människor och bestämma hur de ska leva. Typ, nu är det läggdags, godnatt! Vi måste ju kunna lita på människor och att de faktiskt är ute för att ha roligt.






















