Nio års fängelse för knivmord
Nio års fängelse för mord blev straffet för den 31-årige man som i oktober knivdödade en arbetskamrat på Näverlursgatan i Frölunda.
Relaterat
De båda männen var parkarbetare och jobbade i samma lag. Av någon anledning kom de på morgonen 4 oktober i bråk där ett av de inledande yttrandena ska ha varit:
- Så jag är en groda!?
Detta fälldes av mannen som strax därpå skulle döda den andre.
Enligt mördaren, som redan hade slagit ett knytnävsslag i bålen på den andre mannen, sträckte denne sig samtidigt efter en kniv.
Själv fällde 31-åringen snabbt upp sin fällkniv och stack den två gånger i sin arbetskamrat. För detta erkänner han grov misshandel.
Använde kratta
Därefter började de båda männen jaga varandra inne på gårdarna kring Näverlursgatan. Mannen som kom att bli dödad gick till angrepp med en kratta och en sten. 31-åringen hade då fått fram en förskärare som han högg den andre med fyra gånger. Detta anser han själv ha varit i nödvärn.
Den knivhuggne 41-årige mannen fick höger lårblodåder avskuren och avled av blodförlusten.
Tingsrätten kommer fram till att huggen med fickkniven var grov misshandel, inte mordförsök.
Däremot finner tingsrätten att de senare huggen, med en 20 centimeter lång förskärare, var mord. Detta eftersom 31-åringen i detta läge hade tid för eftertanke. Dessutom utdelade han huggen, varav ett var dödande, när den andre mannen låg ned.
31-åringen är tidigare dömd vid ett tillfälle: för ringa narkotikabrott. Han döms till nio års fängelse och livstids utvisning till sitt centralamerikanska hemland.
Den mördade mannen hade fyra barn i åldrarna två till 18 år. Gärningsmannen ska till dem betala sammanlagt 341 000 kronor i skadestånd.
























