Politiker vittnar för terrormisstänkt
Den ledande miljöpartisten Thomas Martinsson kommer att vittna i den så kallade Vilksrättegången.
Relaterat
Fakta
Viktiga datum
• 10 september greps fyra män, vid Centralstationen, misstänkta för förberedelse till terroristbrott.
• 14 september häktades tre av dem, under rubriceringen förberedelse till mord. Brottet var tänkt att ske i samband med konstbiennalen på Röda Sten.
• 6 december åtalades trion. Då offentliggjordes att den som skulle mördas var konstnären Lars Vilks.
• 20 december startar rättegången i Göteborgs Tingsrätt.
Martinsson är yrkespolitiker och sitter i kommunstyrelsen för MP. Den 6 september i fjol invigningstalade han vid Konstbiennalens öppnande på Röda Sten i Majorna.
Efteråt kontaktades kommunalrådet av en 26-årig man från Angered, som han tidigare stiftat bekantskap med.
– Min huvudman är verksam i Bellevuemoskén. I det sammanhanget har han träffat Thomas Martinsson, konstaterar Ulf Ahlstedt, som företräder 26-åringen.
Enligt Martinssons berättelse i utredningen hände följande:
”Han frågade om jag sett Lars Vilks vilket jag svarade att jag inte hade. Just då tänkte jag inte på att det var något konstigt. Jag kände ju till killen. Han sa till mig att han tyckte att det här var ett utmärkt tillfälle att prata med Lars och att jag då kunde vara samtalsledare. Det tyckte jag lät som en bra idé.”
Advokat Ahlstedt har snackat mycket med 26-åringen om just denna sekvens:
– Han gillar att diskutera och har bland annat uttryckt att ”jag skulle lätt klara en debatt med Lars Vilks”.
Thomas Martinsson vill inte kommentera saken ytterligare före domstolsförhandlingen, men betonar att han står för vad han sagt.
Försvaret menar att om kommunalrådets historia tillmäts någon betydelse, torde det ge åklagaren problem med att styrka brottsrubriceringen mordförberedelse. För vilken potentiell mördare låter sig identifieras timmarna före ett planerat dåd och ber om hjälp att få sitt framtida offer identifierat?
I går lämnade Ulf Ahlstedt ett önskemål till tingsrätten om att Martinsson skall höras som försvarets vittne. Vice chefsåklagare Agnetha Hilding Qvarnström valde å sin sida bort kommunalrådet och kallar istället fyra anställda på Röda Sten.
– Åklagaren plockar inte med det som är till vår fördel i förundersökningen. Det är tråkigt. Ja, till och med ganska upprörande, summerar Ahlstedt.





















