15 bilar uppeldade –
Göteborgspolisen uppgiven
Bilbrännarna slog till i Gårdsten respektive Lövgärdet i två omgångar efter midnatt, natten mot måndagen. Polisen har redan lagt ner ärendet.
Relaterat
Efter några relativt lugna veckor eldades under natten till måndagen 15 bilar upp i Göteborgsnatten, denna gång var det Gårdsten som drabbades.
– Bilarna är utbrunna, det finns inga bevis att säkra och inget konkret att jobba med säger en uppgiven Lennart Järnbrand, inre befäl på krimjouren.
Det första larmet kom strax innan klockan ett. På en parkeringsplats på Timjansgatan brann sammanlagt 12 bilar. Räddningstjänsten var snabbt på plats och släckte, men flera av fordonen blev helt utbrända. Ett ungdomsgäng ska också ha setts fly från platsen till fots i samband med att branden bröt ut men var försvunna när polisen anlände.
Halvtimmen senare startade en ny brand en kilometer därifrån i Lövgärdet på Kaprisgatan. Branden startade i två bilar och hann inte släckas förrän ett tredje fordon också hade blivit antänt.
Under dagen kommer bilarna att bärgas från platsen. Exakt hur förövarna skapade den stora förödelsen vet inte Lennart Järnbrand.
– Av vad jag kan läsa mig till i händelserapporten har rutorna krossats på bilarna och något har slängts in, sen vet jag inte om de har använt bensin eller vad de har gjort. De som har jobbat med det här under natten har konstaterat att "bearbetningsbara uppslag saknas" och lagt ner ärendet.























