"Vår chans att nå ut"
HBTQ-festivalen sparkade igång under onsdagen. I Bältesspännarparken råder full aktivitet.
Relaterat
Fakta
HBTQ
HBTQ är förkortning för homosexuella, bisexuella och transpersoner. Q står för queer.
Bältespännarparken mitt emot Stora Teatern byter under festivalen tillfälligt namn till Regnbågsparken. Där står, förutom ett stort konserttält, över 20 mindre tält där man kan träffa olika partier och organisationer.
– Det är många som kommer och frågar vad det är som pågår, och vad HBTQ är för något, säger Karl Rosenqvist som står i RFSL:s tält.
Mattias Brodin är på plats i Regnbågsparken. På frågan om varför han sökt sig till festivalen pekar han på en pin som sitter på hans tröja: "I like men". Programpunkterna som Mattias Brodin vill gå på under helgen är många.
– Det är oerhört roligt med festivalen. Göteborg är en stad med mångfald, och mångfald möjliggör allt annat, säger han.
En bit bort står Angelica Löwain. Hon är transvestit och delar ut informationsblad från Fpes, som är en förening för alla transpersoner.
– Det här är vår chans att få kontakt med folk i allmänhet. Många vet inte vad en transperson är och okunskap är den största risken för fördomar.
Att vara transvestit beskriver Angelica Löwain som "jätteroligt". Dessutom upplever hon samhället både som kvinna och som man, något som får henne att reflektera en del över jämställdhetsfrågan.
– Det är väldigt intressant, för jag har ju varit på båda sidorna och sett hur olika man blir behandlad.
En polis som står i polisens monter stannar till vid Angelica Löwain. Hon tittar nyfiket på polisens namnskylt.
– Sven! Min andra person heter också Sven.
Hbtq-festivalen pågår till och med söndag.


















