Villa i Slottsskogen – bara för ett fåtal
Kommunen äger 18 villor i attraktiva lägen som hyrs ut. Men detta är ingenting som allmänheten får information om. Kontrakten lottas ut bland ett fåtal.
Relaterat
Kommunens Idrotts- och föreningsförvaltning hyr ut 18 kommunägda villor i Göteborg. Lägena är inte fy skam – det handlar bland annat om Slottsskogen, Delsjön och Saltholmen.
Men enligt en granskning som gjorts av Sveriges Radio P4 Göteborg är det bara ett fåtal Göteborgare som får chans att hyra bostäderna.
Detta beror på att de inte annonseras ut på Boplats Göteborg. De annonseras inte ens ut på förvaltningens hemsida.
Man måste helt enkelt känna någon som vet att ett hus är ledigt för att kunna anmäla intresse och delta i utlottningen.
Detta system har medfört att en villa på nära 90 kvadratmeter i Slottsskogen, med en hyra på cirka 4 000 kronor i månaden, bara hade sex sökande.
Enligt Boplats Göteborg är snittpriset för en villa i motsvarade läge ungefär det dubbla och hade haft tusentals sökande.
– Det kan nog upplevas som att det känns orättvist, säger Rolf van Dalen, chef för idrotts- och föreningsförvaltningen till Radio P4 Göteborg.
Rolf van Dalen har uppgivit till Radio P4 Göteborg att bostäderna framöver kommer att annonseras ut på Boplats.






















