Utökad varning från SMHI
Smhi utfärdar nu en klass 1-varning för området kring Uddevalla och Trollhättan.
Relaterat
Fakta
SMHI:s varningar
Klass 3: Mycket extremt väder. Innebär stor fara för allmänheten och mycket stora störningar i viktiga samhällsfunktioner.
Klass 2: Väder som kan innebära fara för allmänheten, orsaka stora materiella skador och stora störningar i viktiga samhällsfunktioner.
Klass 1: Väder som innebär vissa risker för allmänheten och störningar för en del samhällsfunktioner.
Ingen varning.
För klasserna 2 och 3 uppmanas allmänheten att hämta mer information via internet, radio eller TV.
Källa: SMHI
SMHI utökar varningarna för hårt väder till området sydväst om Vänern, eftersom snöfallet där förstärks. När vindarna drar över det än så länge ganska varma vattnet bildas snö som nu faller över trakterna kring Trollhättan och Uddevalla, berättar jourhavande meteorolog Elin Torstensson.
Det handlar om uppemot en decimeter snö och är en klass 1-varning.
Tidigt på tisdagsmorgonen kom snön drivande in från öster. I centrala Göteborg har ett tunt pudertäcke lagt sig på marken. Längre ut år kusten har nederbörden kommit i form av regn.
Inåt landet snöar det kraftigare och på många ställen i from av blötsnö.
- I Göteborg med omnejd kommer det att falla snö eller regn till och från under hela tisdagen men det kommer inte några stora mängder, säger meteorolog Alexandra Ohlsson på SMHI:
- Det kommer dock att blåsa friskt hela dagen vilket gör att det kan bli drivbildningar på sina håll. Det är också stor risk för halka under hela tisdagen i samband med nederbörden.
- Men det är framför allt de östra delarna av landet som kommer att få de största problemen med stora nederbördsmängder i form av snö och blötsnö vilket gör att det kan bli problematiskt på vägarna
.
Den kraftiga vinden väntas hålla i sig under hela tisdagen och börja mojna först framåt natten mot onsdagen.
För tisdagen har SMHI dessutom utfärdat en varning klass 2 för delar av östkusten, eftersom snö och blåst väntas ställa till problem under tisdagen. Det är myndighetens näst högsta varningsklass.
Uppland, Stockholm, Södermanland och Östergötland berörs. Upp till två decimeter snö i kombination med blåsigt väder väntas.
Klass 2 innebär väder som kan vara farligt för allmänheten och orsaka stora materiella skador.
För länen runt omkring gäller varning klass 1.

























