Poseidon utreder nya fiffelmisstankar
Poseidon utreder nu nya misstankar om fiffel inom bolaget. Det rör sig om fakturor för jobb som kanske inte blivit utförda.
Relaterat
Den 30 augusti polisanmälde Bostads AB Poseidon en av sina anställda efter misstankar om allvarliga oegentligheter. Man går nu igenom fakturor, utförda jobb och rutiner för att kontrollera om fler felaktigheter kan ha begåtts. Enligt vd Anders Söderman har man de senaste dagarna hittat flera misstänkta fel som man nu undersöker närmare.
– Vi tittar på de här misstänkta felen för att utreda om det verkligen rör sig om fel eller inte. Ännu har vi inte hittat något som ger underlag för fler polisanmälningar, säger han.
Vad gäller misstankarna mer konkret?
– Det handlar om fakturor där jobbet eventuellt inte blivit utfört eller där det kan ha blivit överfakturerat. Det är detta vi måste utreda vidare, säger Anders Söderman.
Handlar det om stora summor?
– Jag kan inte kommentera det utan vi tittar vidare, säger Anders Söderman.
När är utredningen klar?
– Den görs skyndsamt, det kanske tar en vecka.
Har de misstänkta felen koppling till den tidigare polisanmälan?
– Det kan hänga ihop men än så länge är detta ett eget ärende.
Ledningen för Förvaltnings AB Framtiden, där samtliga kommunala bostadsbolag ingår, informerades i går om de misstänkta felen.
– Jag kan inte uttala mig om graden i det här. Men vi har precis fått information om att Poseidon har nya misstankar som man nu utreder. Visar det sig att det finns skäl för en polisanmälan kommer det att göras en sådan, säger Helena Mehner, utvecklings- och informationschef på Förvaltnings AB Framtiden.
Poseidons ordförande Marianne Carlström (S), fick även hon kännedom om de misstänkta oegentligheterna under gårdagen. Enligt henne ska även resten av styrelsen informeras.





















