Professor prickas för plagiat
En professor vid Göteborgs universitet varnas för att han plagierat en artikel. Han försvarar sig bland annat med att hans minne blivit mycket sämre.
Relaterat
– Jag har begått ett svårt fel och jag har bett om ursäkt, säger mannen.
Förra året publicerade han en artikel i en ansedd medicinsk tidskrift.
En redaktör på en annan vetenskaplig tidskrift, the Lancet, slog larm om att den var ett plagiat av en artikel som publicerats i the Lancet år 2004.
Göteborgs universitet gjorde en utredning och kom fram till att professorn ”medvetet brutit mot allmänt accepterade etiska normer i form av plagiering av annans vetenskapliga artikel”.
Stor samstämmighet ansågs föreligga mellan upplägg och innehåll i de båda artiklarna. En anmälan gjordes till Statens ansvarsnämnd.
Nämnden har nu beslutat tilldela professorn en varning. Det inträffade kan inte anses som ringa, skriver nämnden. Han har medvetet gjort sig skyldig till vetenskaplig oredlighet.
Pam Fredman, rektor vid Göteborgs universitet, tror inte att denna typ av plagiat är vanligt i forskarvärlden.
– Det är inget som man normalt ger sig på. Straffet från de egna kollegerna är hårt.
En särskild omständighet är hur studenterna kan påverkas av det inträffade.
– Därför ser vi allvarligt på detta, säger Pam Fredman. Om vi är stränga mot våra studenter måste vi vara det även mot dem som undervisar. En varning är en skarp markering.
Den prickade professorn har angett att han använt den tidigare artikeln som mall, utan avsikt att plagiera. Han hade mycket att göra och kände sig missmodig och deprimerad.
Han förstår att det som hänt gör att han inte längre är önskvärd vid universitetet.
– Jag kommer att sluta efter sommaren, säger han.






















