Här är årets nyheter på Liseberg
Ett retro-paket med fyra nygamla barnkaruseller. Och ett nytt system för att slippa köa: boka din egen tid i Balder. Just nu jobbar man för fullt på Liseberg för att kunna öppna i tid –skadorna efter vintern är fler än någonsin.
Driftschefen Bosse Larsson vandrar runt i nöjesparken. De senaste dagarnas sol har smält undan snön och det är först nu det går att se vad vinters segdragna kyla och snö ställt till med.
- Det blir en stressig period, mycket köldskador och sprickbildningar på rör och ledningar och mycket markarbete, säger Bosse Larsson.
Han har 55 årsanställda som ska se till att parken är tekniskt funktionsduglig vid öppnandet den 24 april, plus inhyrda bygg-, smides- och markfirmor. Men Bosse Larsson tror att allt kommer att hinnas med.
Ingen storsatsning
Någon jättesatsning bland attraktionerna blir det inte i år. Fyra nyheter för de lite kortare karusellåkarna: Flygande elefanter, en ny Ponnykarusell, ny 3D-film och nya radiobilar. De gamla radiobilarna har helt enkelt gjort sitt efter tolv år och har sålts vidare. Även Ponnykarusellen behövde ersättas.
- I den gamla fanns delar från 1920-talet, säger Bosse Larsson.
Boka plats på Balder
Den största nyheten är ett bokningssystem för åk i de mest populära attraktionerna, så kallat Quick pass. När du köper ett åkpass på nätet kan du samtidigt boka tid för åk i Balder, Kanonen, Lisebergsbanan, Flumride och Kållerado – de attraktioner som under högsäsong har problem med långa kötider. Det är enligt pressansvariga Julia Vasilis främst ett sätt för tillresta besökare att kunna planera sin dag.
Ett visst antal platser i varje vagn avsätts för förbokade platser, de som har bokat står i en egen kö. Någon stor risk för att ”vanliga”köande ska få vänta längre ser inte Julia Vasilis.
Gröna Lund har samma premiärdatum. Men något konkurrensförhållande finns inte mellan Sveriges två största nöjesparker.
- Vår bransch är så liten att vi mer är kolleger, vi åker på samma mässor och har bra koll på vad andra parker köper in.
"Ser till mixen"
Lisebergs senaste jättesatsning var Balder, en 100 miljoners bergbana som öppnade 2003. Varken Julia Vasilis eller Bosse Larsson vill avslöja när nästa större åkattraktion planeras att köpas in.
- Vi ser till mixen, nu har vi satsat på de yngre och de lite äldre. Så om några år kan det vara dags för en ungdomssatsning, säger Julia Vasilis.
























