Hund tog vagnen till stan
En herrelös hund av pitbulltyp på en spårvagn orsakade stort polispådrag under fredagsmorgonen.
Relaterat
Det var klockan 7.44 som första larmet om hunden kom från Hammarkulletorget. Den sågs springa lös på spårområdet.
Den herrelösa hunden fortsatte därefter med linje 8 mot centrum på väg mot centrum. En påhittig kvinna tog av sig sitt bälte och arrangerade ett provisoriskt koppel till hunden.
Färden fortsatte till Gamlestadstorget, där piketbil och flera polispatruller väntade på att få omhänderta jycken.
Det blev polismännen Jonatan Andersson och Niklas Fredriksson som tog över hunden med hjälp av en räddningslina strax efter klockan åtta.
- Han var jättesnäll. Bara viftade med svansen. Han är en trefärgad blandras. En pitbullaktig sort, berättade polismännen som tog honom till stationen City, där han chippades.
Hunden identifierades genom chippet i örat som Tyson. Ägaren är en man i 50-årsåldern, skriven i Angered. Han har dock inte varit möjlig att få kontakt med.
Tyson fördes till Djurskyddsföreningen på Mölndalsvägen 6 i Mölnlycke. Där får Tyson stanna tills ägaren löser ut honom.




















