50 000 till Vi på filten
Den göteborgska föreningen Vi på filten belönades på tisdag kväll med Teskedsordens stipendium på 50 000 kronor.
Relaterat
- Det kom som en smärre chock. Det är roligt att synas, inte bara i Göteborg utan i hela Sverige, sade Sebastian Malcus, en av medlemmarna i Vi på filten.
Föreningen har växt fram ur Picknickfestivalen i Kålltorp. Denna startade efter att en Kålltorpstjej med somaliska föräldrar blev misshandlad av ungdomar med nazisympatier för några år sedan
- Vi i skolans jämställhetsgrupp hade larmat skolan, men inget hände. Då ordnade vi något själva, berättade Karolina Berntsson, en av arrangörerna
Första året kom 500 besökare, ifjol var det över 6 000 på Apslätten i Kålltorp. Den 6 juni är det dags för nästa festival.
Föreningen delar utmärkelsen med musikern Ale Möller, som belönades för sitt band med musiker från världens alla hörn. Priset delades ut i Stockholm inför en stor publik med bland annat Teskedsordens styrelsemedlemmar Jan Eliasson och Lill Lindfors.
Teskedsorden grundades 2006 av Kooperativa förbundet och författaren Amos Oz. Stiftelsen dela ut stipendier för tolerans och mot fanatism.





















