Mildare väder följt av mer kyla
Enligt prognoserna ser den ihållande kylan nu ut att ge vika, åtminstone en aning. Under ett par dagar i mitten av veckan är mildare väder med friska vindar att vänta, men lagom till helgen blir det kallare igen.
Relaterat
Enligt SMHI kommer vädret att vara fortsatt kallt under måndag och tisdag med en kyla som håller sig kring 10 till 15 minusgrader.
Under natten till onsdagen stiger dock temperaturen i samband med att det högtryck som legat över landet i flera veckor förskjuts österut och då lämnar plats åt ett lågtryck som kommer in från sydväst.
Detta innebär att det blir mildare väder i mitten av veckan med temperaturer kring nollan på Västkusten, samt eventuellt en hel del snö i hela landet.
Då temperaturen kan komma att stiga över strecket i Göteborgsområdet blir nederbörd sannolikt i form av regn eller snöblandat regn. Friska vindar kring 10 sekundmeter är också att vänta i samband med lågtrycket.
Om minusgraderna dock håller i sig påpekar man på SMHI att det finns risk för drivbildningar med tanke på att nederbörden då kommer i form av snö.
Lagom till helgen blir det däremot kallare igen. Under natten till fredagen sjunker temperaturen på nytt och på lördagen väntas kylan återigen stärka sitt grepp. Om molnigheten dessutom spricker upp kan temperaturerna komma att sticka neråt ytterligare i samband med att vindarna håller i sig.




















