Arvid läste ett år i Spanien Gymnasievalet.
Ett läsår utomlands gjorde att Arvid Wallin utvecklades. Ett stenkast från stranden lärde han sig spanska, träffade nya kompisar och råkade ut för ett rån.
Relaterat
Fakta
Gästelev på svensk skola utomlands
Arvids år utomlands i Fuengirola var bekostat av Göteborgs stad. Men från och med 2010 säger utbildningsförvaltningen upp avtalen med de svenska utlandsskolorna. De kommer inte längre att anordna elevplaster i år två, programmet som tidigare hette "Ett år utomlands" finns då inte kvar.
Men för elever i Göteborg som går samhäll, natur eller närliggande program går det ändå att vara elev på en svensk utlandsskola under något av läsåren på gymnasiet. Eleven får då själv ta kontakt med respektive skola och stå för både läsårsavgiften och inackorderingsavgiften själva.
Ta kontakt med CSN för att ta reda på om du eventuellt kan få studiestöd.
Stipendier
Det finns stipendier att söka om man vill plugga utomlands eller göra utlandspraktik.
Läs om olika stipendier på www.syoguiden.com
Artikelserie
- Gymnasievalet - så gjorde vi
- "Hur blir man socionom?" 2010-01-18
- "Ta det lugnt när du väljer" 2010-01-17
- Johanna går fordonsprogrammet 2010-01-17
- Shady går naturvetenskapsprogrammet 2010-01-17
- Richard går elprogrammet 2010-01-17
- Ville går barn- och fritidsprogrammet 2010-01-17
- Bra att veta om gymnasiet 2010-01-17
- Nyheter i gymnasieskolan 2010 2010-01-17
- Förbättra minnet - få bättre betyg 2010-01-18
Andra året på gymnasiet valde Arvid Wallin att plugga i Fuengirola som ligger nära Malaga på spanska solkusten. Han kom tillbaka till Sverige innan sommarlovet. Nu är han tillbaka i sin gamla klass och läser tredje året samhäll ekonomi på Hvitfeldtska gymnasiet.
– Det känns som att jag har utvecklats, blivit mer ansvarstagande, har fått ett rikare perspektiv, medan allt har stått stilla här hemma. Men det var lätt och roligt att komma tillbaka till klassen, säger han.
Skolan han gick i var svensk och undervisningen på svenska. Det var samma program och kurser som klasskompisarna i Sverige läste. Men familjen han bodde i kom från Argentina och pratade bara spanska.
– Min värdmamma hämtade mig på flygplatsen och i taxin var det en ganska jobbig tystnad. Men efter ett tag lärde jag mig lite och hon förklarade vad saker betydde och när skolan började hade jag spanska två gånger i veckan. När jag åkte därifrån pratade jag rätt bra, säger han.
Sugen på ett miljöombyte
Anledningen till att Arvid valde att läsa utomlands var att han var sugen på ett miljöombyte och ett bättre klimat. Men Fuengirola var inte riktigt som han tänkt sig.
– Jag fick en jättetrevlig värdfamilj, det var underbara människor, men i december förlorade min värdpappa sitt jobb. Det blev en spänd stämning i familjen.
Dessutom var själva Fuengirola som stad inte så spännande.
– Det var mycket hotell och massa turister. Spanjorerna i Fuengirola var inte lika öppna som jag hade hoppats på. Och en gång blev jag rånad, säger han.
Det var ganska tidigt in på höstterminen, under stadens "feria", en stadsfestival ungefär som Göteborgskalaset, som två killar bad honom om hans mobiltelefon.
– Jag har aldrig blivit rånad förut och jag lärde mig mycket av det. Efteråt började jag tänka på hur jag betedde mig, började gå snabbt och självsäkert. Innan hade jag varit typiskt svensk och ganska naiv, säger Arvid Wallin.
Flyttade till lägenhet
Men de positiva intrycken vann över de negativa och Arvid tycker att läsåret utomlands gav honom mycket.
– Jag hade inte hemlängtan någon gång och jag åkte ju hem på jullovet, säger han.
De sista två månaderna flyttade han från familjen till en lägenhet som han delade med två kompisar.
– Jag fick prova att leva själv, att laga mat och tvätta och sådant som jag inte gjort så mycket förut, säger han.
Han kan rekommendera utlandsstudier i Fuengirola då det är billigt, god sammanhållning bland eleverna och jättebra lärare. Men han tycker att man ska resa runt i Spanien och se andra städer som Madrid och Sevilla som han gjorde både med skolan och på egen hand.






















